Szpital bez ważnego kontraktu z NFZ. Jest interpelacja do ministerstwa zdrowia

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, Sejm18 maja 2022 14:50

Grupa posłów upomniała się o kontrakt dla Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej na wykonywanie Pozytonowej Emisyjnej Tomografii, nazywanej też badaniem PET. W interpelacji do ministra zdrowia dopytują, czy jest możliwość wprowadzenia rozwiązania legislacyjnego, które pozwoliłoby szpitalowi uzyskać umowę z NFZ z pominięciem konkursu.

Szpital bez ważnego kontraktu z NFZ. Jest interpelacja do ministerstwa zdrowia
Zagłębiowskie Centrum Onkologii (ZCO) nie ma kontraktu na badania PET Fot. Andrzej Grygiel/PAP
  • Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej posiada wykwalifikowaną kadrę specjalistów i nowoczesny sprzęt do diagnostyki, ale nie ma kontraktu na wykonywanie Pozytonowej Emisyjnej Tomografii (PET)
  • Dla mieszkańców Zagłębia to poważne utrudnienie. - Pacjenci nie mogą być kompleksowo leczeni w jednym ośrodku, ponieważ niektóre świadczenia i badania diagnostyczne muszą mieć udzielane w innych zakładach - alarmuje grupa posłów partii rządzącej z woj. śląskiego
  • W interpelacji do ministra zdrowia parlamentarzyści dopytują czy jest możliwość wprowadzenia rozwiązania legislacyjnego, które pozwoliłoby szpitalowi uzyskać umowę z NFZ z pominięciem konkursu
  • Wcześniej dąbrowscy radni wystosowali apel do Najwyższej Izby Kontroli o skontrolowanie przebiegu konkursu, w którym ZCO nie otrzymało   kontraktu 

Centrum Onkologii bez ważnego kontraktu z NFZ. Posłowie upominają się o umowę

Posłowie z woj. śląskiego wystąpili z interpelacją do Ministra Zdrowia w sprawie Zagłębiowskiego Centrum Onkologii (ZCO). Szpital w Dąbrowie Górniczej nie otrzymał kontraktu na wykonywanie Pozytonowej Emisyjnej Tomografii (PET). 

To jedyne onkologiczne badanie, którego obecnie brakuje w ofercie refundowanych świadczeń placówki. W efekcie mieszkańcy Zagłębia muszą każdorazowo jechać na badanie PET do Katowic, Chorzowa lub Gliwic.  

- Pacjenci nie mogą być kompleksowo leczeni w jednym ośrodku, ponieważ niektóre świadczenia i badania diagnostyczne muszą mieć udzielane w innych zakładach - czytamy w interpelacji. 

Dalej posłowie przypominają, że ZCO powstało przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, jako odpowiedź na potrzeby zdrowotne mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, regionu podwyższonej zachorowalności na choroby nowotworowe.

- Miało wypełnić lukę w dostępie do wysokospecjalistycznych świadczeń pozwalających na kompleksowe leczenie pacjentów onkologicznych mieszkających w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Jaworznie oraz powiatach będzińskim, zawierciańskim, myszkowskim, olkuskim - tłumaczą parlamentarzyści.

Posłowie do MZ: czy szpital może uzyskać kontrakt z NFZ bez konkursu? 

Szpital dysponuje wykwalifikowaną kadrą specjalistów oraz nowoczesnym sprzętem służącym do diagnostyki i terapii schorzeń nowotworowych, w tym pracowniami diagnostycznymi: RTG, USG, TK, RM SPECT-CT i PET, czyli pozytonowej tomografii emisyjnej.

PET to badanie umożliwiające szybką, niezbędną diagnostykę pacjentów oraz zaplanowanie ich leczenia. ZCO nie otrzymało kontraktu, gdyż komisja konkursowa uznała, że oferta dąbrowskiego ośrodka nie spełniała wymogów w zakresie obsady personalnej pracowni PET oraz harmonogramu pracy. 

Teraz posłowie, powołując się na dobro pacjentów, pytają Ministra Zdrowia czy jest możliwość wprowadzenia rozwiązania legislacyjnego, które  pozwoliłoby szpitalowi uzyskać kontrakt z pominięciem konkursu. 

- Czy (...) istnieje możliwość wprowadzenia rozwiązania legislacyjnego, polegającego na uzyskiwaniu kontraktów przez podmioty mające zawarte umowy z przytoczonych wyżej zakresów i świadczące kompleksowe świadczenia z zakresu onkologii, po złożeniu wniosku i spełnieniu określonych kryteriów, z pominięciem trybu konkursu ofert na przykład w trybie wnioskowym? - dopytują parlamentarzyści. 

 Kilka miesięcy wcześniej dąbrowscy radni zwrócili się z prośbą do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie przebiegu konkursu, w którym Zagłębiowskie Centrum Onkologii nie dostało kontraktu na wykonywanie badania PET. 

- Jesteśmy zaniepokojeni zarówno przebiegiem konkursu, jak i przebiegiem postępowania odwoławczego - napisali w liście do prezesa NIK radni. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum