SOR nie przyjmuje dziecka z powodu rejonizacji. RPP wylicza zasady

Autor: oprac. SzB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia07 sierpnia 2022 20:00

Czy SOR może nie przyjąć dziecka z powodu rejonizacji? Pytanie skierowano do Rzecznika Praw Pacjenta. Odpowiedź RPP nie pozostawia wątpliwości. - Pacjent ma prawo do wyboru dowolnego szpitala, który ma podpisaną umowę z NFZ - przypomina.

SOR nie przyjmuje dziecka z powodu rejonizacji. RPP wylicza zasady
SOR nie przyjmuje dziecka z powodu rejonizacji. RPP wylicza zasady Fot. Shutterstock
  • Czy SOR może nie przyjąć dziecka z powodu rejonizacji? To pytanie skierowano do Rzecznika Praw Pacjenta
  • - Zgodnie z przepisami prawa, rejonizacja nie występuje, a pacjent ma prawo do wyboru dowolnego szpitala, który ma podpisaną umowę z NFZ - podkreśla
  • Szpitalny Oddział Ratunkowy udziela więc pomocy niezależnie od miejsca zamieszkania

Czy SOR może nie przyjąć dziecka z powodu rejonizacji?

Czy SOR może nie przyjąć dziecka z powodu rejonizacji? Takie pytanie zadano Rzecznikowi Praw Pacjenta. Odpowiedź z biura Rzecznika nie pozostawia w tym zakresie wątpliwości.

- Rejonizacja nie występuje, a pacjent ma prawo do wyboru dowolnego szpitala, który ma podpisaną umowę z NFZ. Szpitalny Oddział Ratunkowy udziela pomocy każdemu zgłaszającemu się pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania - odpowiada RPP.

Zastrzega jednocześnie, że należy pamiętać, że Szpitalny Oddział Ratunkowy jest przeznaczony dla osób wymagających pomocy w stanie nagłym.

Dlatego też SOR nie zastępuje świadczeń udzielanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy poradni specjalistycznej.

Czy rodzic może przebywać ze swoim dzieckiem na OIOM-ie po zabiegu?

To nie jedyne pytanie związane z leczeniem dzieci w szpitalu, które skierowano do Rzecznika Praw Pacjenta. Rodzice pytają również, czy będą mogą przebywać ze swoją pociechą na oddziale intensywnej opieki medycznej (OIOM) po zabiegu?

RPP odpowiada, że mają do tego prawo. 

- Jednak w czasie epidemii to prawo może zostać tymczasowo ograniczone. Decyzję w tym zakresie podejmuje kierownik placówki medycznej, biorąc pod uwagę możliwości organizacyjne dotyczące zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa i środków ochrony - zaznacza. 

Rzecznik dodaje, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany w sposób indywidualny. 

- Jeśli poinformowano Cię, że nie możesz przebywać z dzieckiem po zabiegu, a Twoje dziecko potrzebuje opieki, możesz wystąpić do dyrektora z prośbą o umożliwienie sprawowania dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad dzieckiem podczas hospitalizacji, z zachowaniem koniecznych środków ochrony - przyznaje RPP. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum