Ruszył konkurs WIB: 380 mln zł na nowe terapie chorób nowotworowych. 10 dni na wnioski

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia20 września 2022 17:30

Ruszył nabór wniosków w drugim konkursie Wirtualnego Instytutu Badawczego. Naukowcy mogą się w nim ubiegać o 380 ml zł na badania nad nowymi terapiami chorób nowotworowych.

Ruszył konkurs WIB: 380 mln zł na nowe terapie chorób nowotworowych. 10 dni na wnioski
Konkurs Wirtualnego Instytutu Badawczego. Ruszył nabór. Fot. AdobeStock
  • Nabór wniosków - w ramach drugiego konkursu Wirtualnego Instytutu Badawczego - rozpoczął się i potrwa do końca września
  • Zespoły badawcze mogą już składać aplikacje o środki przeznaczone na finansowanie innowacyjnych projektów badawczych 
  • Jak podkreślają organizatorzy, naukowcy mogą się w nim ubiegać o 380 ml zł na badania nad nowymi terapiami chorób nowotworowych

Drugi konkurs WIB: ruszył nabór wniosków

Rozpoczął się drugi konkurs Wirtualnego Instytutu Badawczego. Nabór trwa do 30 września. 

Zespoły badawcze mogą już składać aplikacje o środki z Funduszu Polskiej Nauki przeznaczone na finansowanie innowacyjnych projektów badawczych o dużym potencjale komercjalizacyjnym.

Jak czytamy, może je otrzymać maksymalnie 10 zespołów badawczych na okres do 10 lat.

- Wirtualny Instytut Badawczy to nowe podejście do sposobu finansowania innowacyjnych badań. Jako Podmiot Zarządzający programem postrzegamy go jako inwestycję całego społeczeństwa w rozwój niezwykle istotnej dziedziny, jaką jest biotechnologia medyczna - onkologia - wyjaśnia Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz - PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii z Wrocławia, który odpowiada za przebieg i organizację konkursu. 

- By inwestycja ta mogła przynieść wymierne korzyści, wybrane projekty muszą wyróżniać się nie tylko wartością naukową, ale także wysokim potencjałem komercjalizacyjnym, czyli realną perspektywą zainteresowania biznesu efektami badań i wprowadzenia ich na rynek — dodaje Dybczyński.

Do podziału — między zespoły badawcze — jest ponad 380 mln złotych, które Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło na ten cel z Funduszu Polskiej Nauki.

- Naszym zadaniem jako operatora programu WIB jest zapewnienie wysokiego poziomu konkursu, który zagwarantuje wybór najlepszych projektów badawczych opracowanych przez zespoły wybitnych specjalistów. Wierzymy, że również w tej edycji zgłoszone zostaną wnioski na tak wysokim poziomie, jak wybrany w pierwszym konkursie WIB projekt HERO — podkreśla Paweł Kurant, dyrektor programu Wirtualny Instytut Badawczy.

Wyniki drugiego konkursu WIB poznamy na początku 2023 roku.

Pierwszy konkurs na nowe terapie w chorobach nowotworowych

Wirtualny Instytut Badawczy powstał na podstawie ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki. 

Przypomnijmy, że w pierwszym konkursie, który rozstrzygnięto w październiku 2021 r.oku, eksperci wskazali do finansowania projekt „Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoonkologii [HERO]”.

Na realizację badań nad nową technologią terapeutycznego mRNA o wysokiej skuteczności i jej zastosowaniem w immunoterapii nowotworów zespół badawczy otrzymał blisko 70 mln zł. Ich prace badawcze już się rozpoczęły.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum