Referencyjność w hematoonkologii nie rozwiąże wszystkich problemów

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 31 października 2019 13:23

Reformy w systemie ochrony zdrowia są nakierowane nie na pacjenta, a na świadczeniodawcę - mówiła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka w sesji "Kierunki zmian w hematoonkologii na rzecz poprawy wartości zdrowotnej" w ramach XV Forum Rynku Zdrowia.

Referencyjność w hematoonkologii nie rozwiąże wszystkich problemów
Podczas sesji podkreślono wagę perspektywy pacjenta hematoonkologicznego Fot. PTWP

- Ze względu na pomijanie perspektywy chorego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie badania Patient Experience w obszarze hematoonkologii. Celem jest przyjrzenie się doświadczeniom pacjenta na jego ścieżce leczenia. Badanie trwa. Obecnie mamy 226 ankiet wypełnionych przez chorych w różnym wieku - zaznaczyła dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, zastępca przewodniczącego Rady NFZ.

Pacjenci oceniają
Jak wyjaśniła, pacjenci pozytywnie oceniają pracę POZ, np. ponad 72 proc. ankietowanych na pierwszej wizycie otrzymało skierowania na badania diagnostyczne. Większość chorych maksymalnie przy drugiej wizycie otrzymało skierowanie do hematologa. Jednocześnie ponad 78 proc. pacjentów nie otrzymało karty DiLO.

Jeśli chodzi o opiekę ambulatoryjną, ponad 53 proc. chorych uważa, że zostało zapisanych na wizytę do poradni przyszpitalnej w odpowiednim czasie. 75 proc. zostało poinformowanych o planie leczenia, a 70 proc. otrzymało informację nt. działań niepożądanych proponowanej terapii. W kwestii koordynatora leczenia, większość pacjentów uważa, że powinien to być prowadzący lekarz hematolog. 56 proc. pacjentów zauważyło natomiast, że osoby zaangażowane w proces leczenia nie współpracują za sobą. Z badania wynika również, że marginalizowana jest rola wsparcia psychologicznego - ponad 70 proc. badanych wskazuje, że nigdy im go nie zaproponowano. Podobnie jest w przypadku rehabilitacji.

Jeśli chodzi o komunikację, ponad 88 proc. chorych otrzymało w stopniu satysfakcjonującym wyjaśnienia dot. choroby. 60 proc. badanych podało, że nie padła propozycja, aby w rozmowie ws. diagnozy mogła uczestniczyć ich bliska osoba. 57 proc. chorych zwraca uwagę, że nie zawsze w rozmowie z lekarzem w szpitalu zachowane było prawo do prywatności. 92 proc. badanych wyraziło zaufanie do lekarza, który prowadzi ich leczenie.

- Ogólnie opiekę hematoonkologiczą pacjenci ocenili w skali 10-stopniowej na 7, co jest dobrym wynikiem - oceniła dr Gałązka-Sobotka.

- Wierzymy, że to badanie da nam prawdziwy obraz polskiej hematoonkologii, który - w naszej ocenie - jest obecnie dobry - wskazywała Aleksandra Rudnicka, rzeczniczka Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. - Problemów naturalnie nie brakuje, należy do nich na pewno zbyt mała liczba lekarzy specjalistów, których dodatkowo nadmiernie obciąża się biurokracją. Dlatego specjalistom potrzebni są asystenci, a zarówno specjalistom, jak i pacjentom - koordynatorzy leczenia. Na pewno koordynatorem nie powinien być lekarz hematolog - mówiła Rudnicka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum