×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poradnia zaburzeń krzepnięcia krwi z Wrocławia otrzymała certyfikat europejski

Autor: • Źródło: PAP13 lutego 2023 13:31

Poradnia Zaburzeń Krzepnięcia Krwi Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu dostała certyfikat potwierdzający europejskie standardy opieki nad dorosłymi chorymi na hemofilię i inne rzadkie skazy krwotoczne.

Poradnia zaburzeń krzepnięcia krwi z Wrocławia otrzymała certyfikat europejski
Poradnia zaburzeń krzepnięcia krwi z Wrocławia otrzymała certyfikat europejski. Zdj. ilustracyjne Fot. Shutterstock

 

Poradnia zaburzeń krzepnięcia krwi z Wrocławia otrzymała certyfikat europejski

Dotąd w Polsce taki certyfikat miały tylko dwa ośrodki w Warszawie - podało w poniedziałek w komunikacie biuro prasowe uczelni,

- European Association for Haemophilia and Allied Disorders (EAHAD) oraz European Hemophilia Consortium (EHC) przyznały jako trzeciej polskiej placówce, opiekującej się dorosłymi pacjentami Poradni Zaburzeń Krzepnięcia Krwi Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu certyfikat potwierdzający europejskie standardy opieki nad dorosłymi chorymi na hemofilię i inne rzadkie skazy krwotoczne - napisano w komunikacie.

- To ważne wyróżnienie dla naszego ośrodka. W Polsce nie ma dotąd rejestru skaz krwotocznych, więc dokładna liczba chorych nie jest znana. Szacuje się, że na hemofilię A choruje około 7 osób na 100 tys. populacji, na hemofilię B ok. jedna na 100 tys. Podobnie jak w innych krajach wciąż nie w pełni jest diagnozowana choroba von Willebranda, która dotyczy jednej na sto osób w populacji ogólnej, lecz objawy krwotoczne występują znacznie rzadziej, bo u ok. 1 na tysiąc i dlatego nie wszyscy chorzy trafiają do specjalistów - powiedziała cytowana w komunikacie. prof. dr hab. Maria z Katedry i Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku UMW.

Prof. Podolak-Dawidziak jest przewodniczącą Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów i członek Rady "Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2019-2023".

- Lecząca dorosłych pacjentów Poradnia Zaburzeń Krzepnięcia Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku UMW we Wrocławiu mieści się przy Wybrzeżu Ludwika Pasteura 4. W poradni dla dorosłych dr hab. med. Donata Urbaniak-Kujda i dr hab. med. Monika Biernat zapewniają chorym stałą opiekę i konsultacje oraz zaopatrzenie w koncentraty czynników krzepnięcia. Poradnia współpracuje z innymi specjalistami, m.in. stomatologami, ortopedami, ginekologami czy hepatologami - czytamy w komunikacie.

- Wielu naszych chorych ma artropatię hemofilową (pokrwotoczne zmiany w stawach) i dlatego bardzo przydatne będzie zapewnienie rehabilitacji ruchowej. W poradni pacjenci otrzymują książeczkę chorego na skazę krwotoczną oraz corocznie aktualizowaną kartę postępowania, którą mają obowiązek stale mieć przy sobie. Karta jest bardzo pomocna w przypadku nagłego krwawienia, np. do okazania w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, bowiem choremu na skazę krwotoczną należy niezwłocznie podać koncentrat niedoborowego czynnika i dopiero potem wdrożyć diagnostykę i inne niezbędne leczenie  - wyjaśniła prof. Podolak-Dawidziak.

Dodała, że z kolei przed każdym planowym zabiegiem związanym z utratą krwi chory otrzymuje kartę konsultacyjną, która zawiera szczegółowy plan profilaktyki okołooperacyjnej i leczenia.

Prof. Podolak-Dawidziak podkreśliła, że ostatnich latach nastąpił znaczący postęp w diagnostyce i terapii zaburzeń krzepnięcia krwi.

- Osiągnięciem ostatnich lat jest wprowadzenie nowego leku - monoklonalnego przeciwciała (emicyzumab), które +zastępuje+ czynnik krzepnięcia VIII u chorych na hemofilię A oraz zastosowanie terapii genowej u chorych na hemofilię B. W Polsce chorzy na hemofilię objęci są profilaktyką krwawień, u dzieci od 2008 roku stosuje się profilaktykę pierwotną, a u dorosłych od 2012 roku profilaktykę wtórną. Dzięki temu mogą zachować sprawność układu ruchu i prowadzić normalny, aktywny tryb życia - powiedziała prof. Podolak-Dawidziak.



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum