PUM: przeszczep szpiku od dawcy z rodziny. Taki ma mniej niż jedna czwarta pacjentów

Autor: oprac. KM • Źródło: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie13 stycznia 2023 16:00

Łącznie w 2022 r. w Oddziale Transplantacji Szpiku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przeprowadzono tam 8 zabiegów allogenicznej transplantacji komórek krwiotwórczych od zgodnego dawcy spokrewnionego.

PUM: przeszczep szpiku od dawcy z rodziny. Taki ma mniej niż jedna czwarta pacjentów
Transplantacja szpiku od dawcy z rodziny w uniwersyteckiej klinice. Fot. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
  • W marcu 2022 r. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 PUM przeprowadzono pierwszą allogeniczną transplantację komórek krwiotwórczych od zgodnego dawcy spokrewnionego
  • Dawcą szpiku była siostra operowanej pacjentki. Zabieg powiódł się, a teraz pacjentka jest pod opieką Poradni Transplantacyjnej
  • Łącznie w 2022 r. odbyło się 8 takich zabiegów w szpitalu klinicznym PUM 
  • Uczelnia podała, że w Polsce zarejestrowanych jest ok. 1,7 mln potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych

Transplantacja od spokrewnionego dawcy zakończona sukcesem

Dawcę spokrewnionego ma mniej niż jedna czwarta pacjentów. Pomorski Uniwersytet Medyczny wyjaśnia przyczynę takiego stanu rzeczy: "rodziny nie są zbyt liczne, a szansa zgodności tkankowej w zakresie HLA z rodzeństwem wynosi tylko 25 procent". W konsekwencji dawca szpiku jest najczęściej niespokrewniony z pacjentem, choć zgodny w zakresie HLA. Komórki krwiotwórcze są przeszczepiane w 70 proc. wszystkich allotransplantacji. Jednocześnie wciąż doskonalone są metody doboru dawców - wykorzystywane są w tym celu techniki molekularne w wysokiej rozdzielczości.

PUM po raz pierwszy w podległym uczelni Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 zabiegu allogenicznej transplantacji komórek krwiotwórczych od zgodnego dawcy spokrewnionego dokonał w ub. roku w marcu. Zabieg zakończył się sukcesem. Dawcą była siostra operowanej pacjentki. Obecnie kobieta z przeszczepionym szpikiem jest pod opieką Poradni Transplantacyjnej.

Oddział chce rozszerzyć zakres zabiegów transplantacji

Z kolei w październiku 2022 r. w placówce przeprowadzono zabieg transplantacji od dawcy spokrewnionego haploidentycznego. W całym 2022 roku w oddziale przeprowadzono łącznie osiem zabiegów allogenicznej transplantacji szpiku: trzy transplantacje od dawców spokrewnionych, trzy transplantacje od dawców niespokrewnionych oraz dwie od dawców haploidentycznych.

- Te zabiegi zasługują na szczególną uwagę, gdyż wprowadziły swego rodzaju rewolucję w dziedzinie transplantacji komórek krwiotwórczych, znacznie poszerzając możliwości wyboru dawcy rodzinnego. Zastosowanie odpowiedniego postępowania immunosupresyjnego decyduje o powodzeniu tych przeszczepień - podkreślono w komunikacie PUM.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum