"Odpowiedź masz we krwi": trwa kampania edukacyjna nt. niespecyficznych objawów chorób krwi i szpiku

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 26 września 2019 15:31

Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi. Według WHO w 2018 r. nowotwory stanowiły drugą najczęstszą przyczynę zgonów na świecie - spowodowały śmierć ok. 9.6 miliona osób. Wśród nich są również nowotwory układu krwionośnego, które diagnozowane są coraz częściej.

"Odpowiedź masz we krwi": trwa kampania edukacyjna  nt. niespecyficznych objawów chorób krwi i szpiku
Diagnostykę nowotworów krwi wspiera morfologia krwi obwodowej Fot. Archiwum

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) tylko w ostatnich trzech dekadach liczba nowych zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego wzrosła ponad 2-krotnie. Na świecie co 30 sekund jedna osoba dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Obecnie w Polsce na nowotwory krwi choruje ponad 100 tys. osób, a co roku diagnozowanych jest prawie 6 tys. nowych pacjentów.

Przybywa m.in. chorych z białaczką. Jeśli jej przebieg jest agresywny, mówimy o białaczce ostrej, którą dzieli się na dwa typy - postać szpikowa (AML) lub limfoblastyczna (ALL).

Inną chorobą krwi, która może rozwinąć się w każdym wieku, a zarazem występuje najrzadziej ze wszystkich nowotworów związanych z zaburzeniami funkcjonowania szpiku kostnego, jest mielofibroza. Zachorowalność w ciągu roku wynosi do około 1 na 100 tys. osób. Powiększona śledziona, którą obserwuje się u prawie wszystkich pacjentów 
(85-100%), to najbardziej dotkliwy dla chorych, charakterystyczny objaw tej choroby.

15 września obchodzony był Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach, 20 września Dzień Świadomości Mielofibrozy (Myelofibrosis Awareness Day), natomiast 22 września Światowy Dzień Przewlekłej Białaczki Szpikowej.

Jak przypominają twórcy kampanii „Odpowiedź masz we krwi”, diagnostykę nowotworów krwi wspiera morfologia krwi obwodowej. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wyniki badania pokażą ewentualne odchylenia od normy ilości danych typów komórek krwi, co jest pierwszym sygnałem, żeby sprawdzić z czego 
te nieprawidłowości wynikają.

- Po co czekać aż nasilą się objawy i diagnozować już rozwiniętą chorobę? Znacznie lepiej badać swoją krew, od razu gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące symptomy. Dlatego w ramach kampanii „Odpowiedź masz we krwi” edukujemy na temat niespecyficznych objawów chorób krwi i szpiku oraz roli morfologii krwi obwodowej w ich wczesnym wykryciu - mówi  Aleksandra Rudnicka, rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, partnera społecznego kampanii „Odpowiedź masz we krwi”.

- Jeśli odczuwamy przewlekłe zmęczenie, nocne poty, gorączkę, obserwujemy utratę masy ciała, udajmy się do lekarza rodzinnego i wykonajmy badanie - dodaje.

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum