Nowy oddział w Klinice Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM

Autor: oprac. SzB • Źródło: WUM, Rynek Zdrowia23 listopada 2022 12:00

Otworzono nowoczesny oddział kliniczny transplantacji szpiku i terapii komórkowych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Będzie tu rozwijana terapia CAR-T.

Nowy oddział w Klinice Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM
Pacjenci zyskali supernowoczesny oddział. Został on oficjalnie otwarty. Fot. WUM
  • W Warszawie otwarto oddział kliniczny transplantacji szpiku i terapii komórkowych
  • Znajduje się w Klinice Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM
  • — Tutaj będzie rozwijana terapia CAR T. A warto przypomnieć, że WUM jest liderem największego w kraju projektu w tym zakresie — podkreślił, w trakcie uroczystego otwarcia, prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Nowy oddział w Klinice Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM

Otwarto oddział kliniczny transplantacji szpiku i terapii komórkowych w Klinice Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (UCK WUM). 

— Jest to 20-łóżkowy oddział, na którym przede wszystkim mają być prowadzone zabiegi transplantacji komórek krwiotwórczych allogenicznych oraz innowacyjne terapie genetycznie modyfikowanymi limfocytami CAR-T — powiedział, w trakcie uroczystego otwarcia, prof. Grzegorz Basak, kierownik Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych.

Dodał również, że oddział spełnia najwyższe standardy sanitarne. Co ciekawe, zamontowano w nim specjalne filtry HEPA, a powietrze "wymieniane" jest od 8 do 12 razy na godzinę. Takie warunki znacznie redukują ryzyko zakażeń drogą wziewną.

W oddziale znajduje się też pokój spotkań z rodziną, w którym ciężko chorzy pacjenci mogą spotykać się w bezpiecznych warunkach z najbliższymi. 

Nowootwarty oddział tymczasowo przejmuje zadania mniejszego oddziału, gdzie były prowadzone transplantacje i leczeni chorzy na białaczki. Taki stan będzie trwał do czasu, gdy zostanie otwarty pododdział leczenia białaczek.

Docelowo będą bowiem działały: 20-łóżkowy oddział transplantacyjny, a także 16-łóżkowy oddział białaczkowy. 

— Tutaj będzie rozwijana terapia CAR-T. A warto przypomnieć, że WUM jest liderem największego w kraju projektu w tym zakresie. To nasz sztandarowy projekt i bardzo się cieszę, że będzie mógł być kontynuowany w odpowiednich warunkach. Otwarcie nowego oddziału jest bardzo istotne również dla UCK WUM, ponieważ oznacza poszerzenie możliwości terapii dla naszych chorych — podkreślił prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum