NFZ opublikował raport dot. szpiczaka plazmocytowego

Autor: JW, NFZ/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2020 13:53

NFZ opublikował ostatni w 2019 roku raport poświęcony wybranym problemom zdrowotnym Polaków. Tym razem Fundusz skupił się na szpiczaku plazmocytowym.

Szpiczak plazmocytowy. Fot. Archiwum

Raport opublikowany 31 grudnia przedstawia analizę świadczeń udzielonych w latach 2016-2018 pacjentom z rozpoznanym w 2016 r. szpiczakiem plazmocytowym (mnogim). Pod lupę wzięto świadczenia udzielone w ramach chemioterapii, programu lekowego oraz przeszczepienia autoHSCT. Zaprezentowano również dane o przeżyciach pacjentów.

Zgodnie z wynikami, w 2016 r. w systemie NFZ odnotowano blisko 2,6 tys. nowych zachorowań na szpiczaka plazmocytowego i była to wartość nieznacznie wyższa niż w latach 2014-2015. Najczęściej chorowały kobiety powyżej 65. roku życia, jednak w odniesieniu do wielkości populacji najwyższe odsetki osób chorych występowały w przypadku mężczyzn powyżej 75. roku życia. Spośród nowo rozpoznanych pacjentów blisko 60 proc. było leczonych chemioterapią dedykowaną szpiczakowi. Prawie 75 proc. pacjentów było leczonych jednym schematem leczenia. Dominował schemat VTD (32 proc. pacjentów leczonych chemioterapią dedykowaną szpiczakowi).

Z raportu wynika też, że przeszczepienie autoHSCT, które sprawozdane było u 18 proc. nowo rozpoznanych pacjentów, wykonywane było średnio po upływie 327 dni od rozpoczęcia leczenia. Prawie 400 rozpoznanych w 2016 r. osób (15 proc.) było w latach 2016-2018 uczestnikiem programu lekowego.

Jak ocenia NFZ, otrzymane wyniki nie są istotnie rozbieżne z oczekiwaniami ekspertów medycznych oraz doświadczeniami zagranicznymi.

Cały raport dostępny jest w załączniku.

- Dane gromadzone w NFZ - liczone w miliardach rekordów - traktujemy jako zasób, który umożliwia tworzenie realnej wartości dodanej. Dążymy do tego, aby pozyskana w toku analizy danych informacja i wiedza, wspierała płatnika w realizowaniu jego funkcji. Publikowane przez nas raporty kierujemy do wszystkich uczestników systemu ochrony zdrowia: naukowców, praktyków, kadry zarządzającej oraz pacjentów. Wierzymy, że zmniejszanie asymetrii informacji przyczyni się do zwiększania jakości debaty, a tym samym kreowania racjonalnych wniosków i postulatów prowadzących do wzrostu efektywności systemu opieki zdrowotnej - mówi Adam Niedzielski, prezes NFZ.

W 2019 roku NFZ w swoich raportach podkreślał problemy nadmiernej konsumpcji cukru, nadciśnienia tętniczego, udaru niedokrwiennego mózgu, cukrzycy oraz osteoporozy. Udostępniono raporty monitorujące efekty wprowadzanych przez NFZ zmian, miesięczne raporty o działalności POZ oraz szpitali (w ramach grup JGP), a także przedstawiono szereg jednorazowych zestawień.

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum