Leczenie szpiczaka plazmocytowego: jakie korzyści przynosi forma leku podskórnego?

Autor: Rynek Zdrowia   • 07 maja 2021 08:00

Największe korzyści dotyczą czasu podania leku - 5 minut w przypadku leku w formie podskórnej versus kilka godzin w formie dożylnej - wyjaśnia prof. Krzysztof Giannopoulos.

Leczenie szpiczaka plazmocytowego: jakie korzyści przynosi forma leku podskórnego?
Podskórne podanie nie wymaga zapewnienia dostępu dożylnego, leku jest od razu podawany do brzucha - jest to dużo lepiej tolerowane przez chorego. Fot. Shutterstock
  • Leczenie podskórne szpiczaka plazmocytowego jest stosowane w wielu krajach Europy
  • W Polsce nowoczesne przeciwciało monoklonalne AntyCD 38 jest dostępne w formie dożylnej, ale pojawiła się nowa rejestracja - podskórna
  • W ocenie eksperta podskórna forma leku przyniesie pacjentom, ich rodzinom i systemowi opieki hematologicznej wiele korzyści

Prof. Krzysztof Giannopoulos uważa, że ogromną korzyścią dla pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym jest to, iż tak skuteczny lek może być krócej podawany.

- Podanie w formie podskórnej zajmie 5 minut. W formie dożylnej - w  zależności od tego, który to jest etap leczenia -  to kilka godzin, które wiążą się z dużym nakładem pracy, której nam w ochronie zdrowia nie brakuje, a szczególnie nie brakuje na hematoonkologii, gdzie są obserwowane niedobory kadrowe, lekarskie i pielęgniarskie - podkreśla hematolog.

Podanie podskórne - oszczędność czasu i stresu

Kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, omawiając korzyści z podskórnego podawania leku wyjaśnia, że wizyta pacjenta wygląda dokładnie tak samo jak przy podaniu dożylnym: pobranie krwi, analiza wyników badań, badanie pacjenta. Tutaj oszczędności czasu nie ma.

- Dramatyczna różnica występuje przy podaniu leku. Podskórne podanie nie wymaga zapewnienia dostępu dożylnego leku, jest od razu podawany do brzucha. Jest to dużo lepiej tolerowane przez chorego. Nie narażamy pacjenta na założenie dostępu żylnego, a później na monitorowanie, pomiary ciśnienia, temperatury w odstępach co pół godziny, godzinę, w zależności od sytuacji klinicznej - tłumaczy prof. Giannopoulos.

Pacjent nie jest również narażony na zmiany prędkości podawania leku: zarówno przyspieszanie, jak i zwalnianie.

- Zdarza się, że musimy przerywać podanie leków, bo np. u pacjenta spada ciśnienie czy ma dreszcze i trzeba wracać do wstępnego leczenia lekami przeciwuczuleniowymi. Czasami podanie dożylne to nie jest optymistyczne 7 godzin - potrafi się wydłużyć nawet do 12 godzin. Także zdecydowanie forma podskórna jest preferowana przez zespół lekarski, ale też przez pacjenta - wyjaśnia hematolog.

Wskazuje, że podawanie leku dożylnie jest też obciążeniem dla apteki szpitalnej.

- Dawka w podaniu podskórnym jest dawką stałą, natomiast dawka do podania dożylnego jest dostosowana do wagi pacjenta. Jeśli są wahania wagi pacjenta - a zdarza się to - musimy ją inaczej wyliczać i jest to później przygotowywane przez aptekę szpitalną indywidualnie dla danego pacjenta. Lek do podania podskórnego jest roztworem gotowym do podania, może być przygotowany na oddziale, a nie w aptece szpitalnej - wskazuje prof. Giannopoulos.

Pandemia przyniosła trudne wyzwania w leczeniu pacjentów hematologicznych, ale pojawiły się też dobre informacje dla chorych na szpiczaka plazmocytowego. Chodzi o nowe leki refundowane.

Ważne są też korzyści społeczne

- Przed oczami mam wnuczka przewożącego babcię na terapię, który czeka kilka godzin, zanim wypiszemy ją z pobytu jednodniowego. W tym czasie wnuczek nie pracuje, nie podejmuje swoich funkcji nie tylko zawodowych, ale społecznych - o tym też nie powinniśmy zapominać - wskazuje hematolog z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Im nowocześniejsze leczenie, tym więcej staramy się mieć pacjentów w formie ambulatoryjnej lub pobytów jednodniowych, a mniej pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji. Te powinny być zarezerwowane do przypadków nagłych, ale również do chorób, których inaczej się nie da leczyć, np. ostrych białaczek czy agresywnych chłoniaków - podsumowuje prof. Giannopoulos.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum