Koronawirus. 20 grudnia. Niedzielski zdradził, ile dzisiaj zakażeń. "Krytyczna sytuacja"

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Wirtualna Polska, PAP20 grudnia 2021 08:22

Koronawirus w Polsce. 20 grudnia. Ile dzisiaj nowych przypadków SARS-CoV-2? Najnowsze dane o zakażeniach i zgonach zdradził w programie Newsroom w Wirtualnej Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia przyznał, że sytuacja jest krytyczna.

Koronawirus. 20 grudnia. Niedzielski zdradził, ile dzisiaj zakażeń. "Krytyczna sytuacja"
Koronawirus w Polsce Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Koronawirus w Polsce. 20 grudnia. Ile dzisiaj nowych przypadków SARS-CoV-2? 
  • Najnowsze dane o zakażeniach i zgonach zdradził w programie Newsroom w Wirtualnej Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski
  • 20 grudnia odnotowano 9 609 przypadków zakażenia. Zmarło 29 osób. Liczba hospitalizacji to obecnie 23,4 tys.
  • Szef resortu zdrowia przyznał, że sytuacja jest krytyczna, gdyż w ewentualną kolejną falę pandemii wejdziemy z bardzo wysokiego poziomu zakażeń

Sprawdź: Od dziś dodatkowy zasiłek dla rodziców. ZUS zdradza, kto skorzysta

Zmiany w obowiązkowych testach przy wjeździe do Polski

Omikron daje inne objawy niż wcześniejsze warianty. Jeden symptom jest typowy

Koronawirus. 20 grudnia

Najnowsze dane o zakażeniach zdradził w poniedziałek, 20 grudnia, w programie Newsroom w Wirtualnej Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski.

20 grudnia odnotowano 9 609 przypadków zakażenia. Minionej doby zmarło 29 osób.

- Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, to nie jest tak, że te spadki, które obserwujemy dają nam jakąś dobrą perspektywę, bo informacje które napływają z całego świata, dotyczące omikrona, są informacjami, które w kontekście tej sytuacji epidemicznej stanowią bardzo poważne zagrożenie - przyznał minister zdrowia. 

Przyznał, że sytuacja jest krytyczna, gdyż w ewentualną kolejną falę pandemii wejdziemy z bardzo wysokiego poziomu zakażeń. 

- Patrząc na fale, które mamy za sobą, bądź tę która trwa, to nigdy nie było takiej krytycznej sytuacji, żebyśmy musieli startować z tak wysokiego poziomu - powiedział Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia przypomniał w Polsce zidentyfikowano dotąd 7 przypadków omikrona, ale - jak zastrzegł Niedzielski - z pewnością jest ich znacznie więcej. 

- Trzeba zakładać, że powoli ten omikron zaczyna być widoczny, ale to są raczej liczby czy wielkości rzędu 1 proc. wszystkich zakażeń - mówił szef resortu zdrowia.

Jak wyliczał minister zdrowia 20 grudnia mamy 23,5 tys. hospitalizacji

Czytaj także: Leki na COVID-19 dotarły do Polski. Na dniach decyzja o dystrybucji

Pielęgniarka na oddziale covidowym. Dramatyczna relacja z frontu

Apogeum czwartej fali koronawirusa mamy już za sobą?

Wczoraj szef resortu zdrowia stwierdził na Twitterze, że "apogeum zakażeń i hospitalizacji w czwartej fali mamy za sobą".

- Zaczynająca się od jutra 3-tygodniowa przerwa w nauce stacjonarnej powinna przyspieszyć spadki. Zejście z wysokich poziomów zakażeń i hospitalizacji jest konieczne w kontekście ryzyk związanych z (wariantem) omikron - napisał.

Co jednak istotne, eksperci mówią już o nadchodzącej piątej fali pandemii (ogłoszono ją już w Izraelu), a w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznał na antenie Polsat News, że "następna fala może pojawić się w styczniu w naszych szpitalach".

- To jest trochę niepokojące, ponieważ ciągle jest dużo nowych przypadków zakażeń; także jest wiele osób, które przebywają w szpitalach. Musimy, więc przez najbliższe tygodnie zdecydowanie ograniczyć zakażenia, aby być przygotowanym na kolejną falę - wskazał wiceszef resortu zdrowia.

Czytaj także: Koronawirus. Adam Niedzielski: apogeum czwartej fali mamy za sobą

Piąta fala koronawirusa w Polsce jest przesądzona? Kraska zdradził prognozy

Omikron w Polsce. Potwierdzono siedem przypadków zakażenia nowym wariantem

Jak dotąd w Polsce potwierdzono siedem przypadków zakażenia omikronem - nowym wariantem koronawiursa. 

Pierwszy stwierdzono w czwartek u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach. Drugi zdiagnozowano w piątek u 3-letniej dziewczynki z Warszawy. Kolejne trzy wykryto u mieszkańców Mazowsza.

- Jedną z osób jest mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego z Warszawy, steward, który podróżował między Warszawą a Pekinem, ale także obcokrajowiec, który przebywa obecnie w Warszawie. Wszystkie te osoby są poddane kwarantannie. Także osoby z bliskiego kontaktu poddawane są badaniom na obecność nowego wariatów omikron - powiedział Kraska.

Zapewnił, że "czują się dobrze".  - Najbliższe dni pokażą, w którą stronę pójdzie infekcja  - powiedział Kraska.

Sprawdź: Omikron daje inne objawy niż wcześniejsze warianty. Jeden symptom jest typowy

W szpitalu covidowym zamarza instalacja tlenowa. Blisko 100 interwencji straży pożarnej

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum