Jest apel do sejmowej i senackiej Komisji Zdrowia ws. uzupełnienia schematu leczenia PBL

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2020 11:20

Fundacja OnkoCafe - Razem Lepiej zaapelowała we wtorek (7 stycznia) do posłów i senatorów z sejmowej i senackiej Komisji Zdrowia o wsparcie działań na rzecz uzupełnienia schematu leczenia Przewlekłej Białaczki Limfocytowej.

Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej Fot. PTWP

Organizacja alarmuje, że wielu pacjentów z PBL pozostaje obecnie bez dostępnej opcji terapeutycznej. Uzupełnienie schematu w ramach refundacji popierają czołowi polscy eksperci z dziedziny hematoonkologii. Chodzi o terapię ibrutynibem, obecnie niedostępną dla pacjentów z PBL bez delecji 17p i/lub bez mutacji TP53.

- W listopadzie ubiegłego roku minister zdrowia podjął decyzję o zwiększeniu dostępności terapii w obszarze PBL, jednak wielu pacjentów zgłaszało nam, że wciąż niedostępna pozostaje terapia dla chorych, u których nie stwierdzono delecji i/ lub mutacji - mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej.

Zaalarmowana przez pacjentów fundacja zwróciła się z prośbą o opinię w sprawie aktualnego schematu leczenia PBL do wielu czołowych polskich ekspertów z dziedziny hematoonkologii. Dotychczas odpowiedzieli: prof. Krzysztof Giannopoulos z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Jan Walewski z Centrum Onkologii w Warszawie oraz prof. Tomasz Wróbel z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy jednomyślnie przyznali, że optymalna terapia PBL w Polsce powinna być uzupełniona o terapię ibrutynibem.

- Eksperci zwrócili uwagę, że obecnie refundowana terapia wenetoklaksem nie jest zamiennikiem terapii ibrutynibem i nie można argumentować odmowy refundacji dostępnością innej terapii, która ma inny mechanizm działania, a dodatkowo w wielu przypadkach po prostu nie może być zastosowana ze względów medycznych - wskazuje Anna Kupiecka.

- Profesorowie odwołali się do wytycznych ESMO (The European Society for Medical Oncology) i NCCN (The National Comprehensive Cancer Network), których spełnienie jest konieczne do zapewnienia leczenia odpowiadającego aktualnej wiedzy medycznej, zgodnie z przepisami ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Eksperci zwrócili także uwagę, że dostępność terapii ibrutynibem w ramach refundacji umożliwiłaby optymalne i kompleksowe leczenie PBL, zgodne z indywidualnymi potrzebami i preferencjami różnych grup pacjentów - zaznacza prezes Fundacji.

- Prof. Krzysztof Giannopoulos wskazał dodatkowo na korzyści dla polskiego systemu ochrony zdrowia, wynikające z ambulatoryjnego trybu zastosowania ibrutynibu i ograniczenie konieczności hospitalizacji. Mamy nadzieję, że stanowiska czołowych hematologów pozwolą rządzącym podjąć działania na rzecz zapewnienia optymalnej terapii wszystkim pacjentom z PBL - dodaje Anna Kupiecka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum