×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Guzy wątroby. Szpital wprowadził nową metodę ich usuwania pod kontrolą USG lub tomografu

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe28 marca 2023 16:00

Gorzowska lecznica wykorzystuje termoablację do walki z guzami wątroby.  Zabieg polega na wprowadzeniu sondy (wielkości igły) bezpośrednio do guza. Za pomocą ciepła się go „wypala”.

Guzy wątroby. Szpital wprowadził nową metodę ich usuwania pod kontrolą USG lub tomografu
Termoablacja guzów wątroby. Już trzy takie zabiegi w gorzowskim szpitalu. Fot. Mat. prasowe
  • W gorzowskim szpitalu wprowadzono nową metodę leczenia guzów wątroby
  • Termoablacja polega na „wypalaniu” guza pod kontrolą USG lub tomografu komputerowego
  • Tę metodę stosuje się przy przerzutach nowotworu do wątroby lub przy pierwotnych guzach wątroby
  • Do tej pory wykonano już trzy takie zabiegi

Wykonano już trzy takie zabiegi

- Tę metodę stosujemy przy przerzutach nowotworu do wątroby lub przy pierwotnych guzach wątroby – mówi dr n. med. Michał Rać, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej  w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

Na razie dr Michał Rać wykonał trzy takie zabiegi. To byli pacjenci poradni onkologicznej przy gorzowskim szpitalu. Wszyscy trzej pacjenci byli po raku jelita grubego z przerzutami właśnie do wątroby.

Wskazania do zabiegu, to trudne do operacyjnego usunięcia ogniska nowotworu. Termoablacja jest najlepsza również w sytuacji, gdy guzy są rozmieszczone w różnych częściach wątroby.

- Całej wątroby nie można usunąć. Nawet gdyby chodziło o jeden płat wątroby, to wymaga zaawansowanych technik – trzeba zrobić ebolizacje wątroby a później czekać aż płat przerośnie – tłumaczy dr Michał Rać.

Termoablację wykonuje się również w sytuacji, gdy w trakcie cykli chemioterapii ogniska nowotworu przestają na nią reagować lub reagują słabo, żeby zminimalizować masę guza a szczególnie ogniska przerzutowe.

Termoablacja polega na „wypalaniu” guza pod kontrolą USG lub tomografu komputerowego. Precyzyjnie bezpośrednio do guza wprowadza się sondę wielkości igły a następnie wykorzystuje się przenoszone przez nią ciepło do zniszczenia komórek nowotworowych.

Zabieg w znieczuleniu ogólnym

Zabieg jest wykonywany pod znieczuleniem ogólnym. Ta metoda jest mało inwazyjna więc bezpieczna dla pacjentów w różnym stanie klinicznym i z różnym stopniem zaawansowania nowotworu.

Termoablacja nie jest jednak alternatywą dla tradycyjnych operacji i w żaden sposób ich nie zastąpi.

Dla kogo ta metoda jest najlepsza decyduje komisja onkologiczna, albo - tak jak w przypadku gorzowskiego szpitala - zespół chirurgiczno - onkologiczno – radiologiczny, czyli lekarze z tych trzech oddziałów.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum