Chorzów: zawieszono pracę oddziału onkologii i hematologii dziecięcej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2019 13:20

Brak lekarzy jest przyczyną zawieszenia od czwartku (1 sierpnia) pracy oddziału onkologii i hematologii dziecięcej w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Dziewięcioro leczonych tam dzieci trzeba było przetransportować do innych placówek.

Chorzów: zawieszono pracę oddziału onkologii i hematologii dziecięcej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich Jerzy Szafranowicz poinformował w czwartek, że wszyscy pacjenci oddziału onkologii i hematologii dziecięcej mają zapewnioną kontynuację leczenia.

- 21 pacjentów zostaje w Chorzowie. Będą leczeni w naszej poradni hematologicznej, która normalnie funkcjonuje. Dla pozostałych znaleźliśmy miejsca głównie w śląskich szpitalach - powiedział dyrektor Szafranowicz. Czworo dzieci trafiło do szpitala w Zabrzu, troje - w Katowicach, a dwoje - w Krakowie.

Dyrekcja szpitala intensywnie poszukuje ordynatora i zastępcy ordynatora.

- Korzystaliśmy z możliwości ogłoszeń w prasie ogólnopolskiej: specjalistycznej, onkologicznej. Prowadzimy spotkania z lekarzami, zachęcamy, pokazujemy bazę lekarską, diagnostyczną. Oczywiście prowadzimy też negocjacje finansowe. Wierzę w to, że za trzy miesiące zaproszę państwa, bo lekarze będą i będziemy mogli otworzyć oddział na nowo - podkreślił Szafranowicz podczas konferencji prasowej w Chorzowie.

W okresie zawieszenia oddziału wszyscy jego pracownicy zostali przeniesieni do pracy na inne oddziały chorzowskiego szpitala.

- Wyraziliśmy zgodę na czasowe zawieszenie na trzy miesiące pracy tego oddziału. Mamy zapewnienie ze strony dyrekcji, że aktywnie poszukuje lekarzy. Mamy nadzieję, że oddział będzie mógł wznowić działalność z początkiem listopada - powiedziała PAP rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ Małgorzata Doros.

W Polsce brak lekarzy specjalistów coraz częściej jest przyczyną ograniczeń w pracy placówek. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zwiększeniu limitu przyjęć na studia lekarskie na polskich uczelniach. Pojawiają się też lokalne inicjatywy, mające przyciągnąć lekarzy do pracy - np. władze Częstochowy przyjęły ostatnio program zachęt dla młodych lekarzy, którzy zdecydują się po ukończeniu nauki na pracę w miejskim szpitalu. 

Anna Gumułka - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum