Chłoniaki. Prof. Małkowski o diagnostyce: kluczowa jest interpretacja wyników

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia19 listopada 2021 13:00

W diagnostyce chłoniaków ważne jest wykorzystanie właściwych metod diagnostycznych, wiedza dot. interpretacji wyników badań i dobra komunikacja między specjalistami - mówi prof. Bogdan Małkowski.

W diagnostyce pacjentów z chłoniakami procedura PET/CT może przynieść istotne korzyści - mówi profesor Fot. Shutterstock
  • Chłoniaki to najczęściej występujące nowotwory krwi. Stanowią około 2 proc. zachorowań na wszystkie nowotwory złośliwe
  • U większości pacjentów nie jesteśmy w stanie podać przyczyny rozwoju choroby, a co więcej, późniejsza diagnostyka bywa bardzo trudna w interpretacji - mówi prof. Małkowski
  • Standardowo stosowane w monitorowaniu przebiegu terapii chłoniaków badania morfologiczne i skala Deauville z kryteriami Lugano nie zawsze odzwierciedlają rzeczywisty stanu chorego - wskazuje
  •  W zakresie chłoniaków, w tym w obszarze badania chłoniaka Hodgkina, procedura PET-CT może przynieść daleko większe korzyści - zaznacza
  • W procesie leczenia chłoniaków bierze udział wielu specjalistów, dlatego ważny aspekt do dobra komunikacja. Istotne, żeby informacje o przebiegu prowadzonej terapii wszyscy interpretowali w sposób spójny - dodaje
  • Czwarta edycja „Interdyscyplinarnych warsztatów diagnostyki PET-CT w chłoniaku Hodgkina” odbędzie się 25 listopada 2021 roku o godz. 19.00. Link do bezpłatnej rejestracji poniżej

Chłoniaki to nowotwory złośliwe, często o niewyjaśnionej etiologii, które bywają poważnym wyzwaniem diagnostyczno-terapeutycznym. Tam, gdzie standardowe procedury morfologiczne nie zawsze odzwierciedlają rzeczywisty stan chorego, z pomocą przychodzą techniki medycyny nuklearnej.

Prof. Bogdan Małkowski, kierownik Zakładu Medycy Nuklearnej w Centrum Onkologii im. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej wyjaśnia, na jakie aspekty diagnostyki radioizotopowej powinni zwrócić uwagę specjaliści opiekujący się pacjentem hematoonkologicznym.

Częstość i wiek zachorowania zależą od typu chłoniaka

Chłoniaki to najczęściej występujące nowotwory krwi. Stanowią około 2 proc. zachorowań na wszystkie nowotwory złośliwe. Częstość i wiek zachorowania zależą od typu chłoniaka.

- Najczęściej występującym rodzajem chłoniaka jest chłoniak rozlany z dużych komórek B (ang. DLBCL). Jego występowanie kształtuje się na poziomie kilkunastu przypadków na 100 tys. mieszkańców i zdarza się częściej wraz z wiekiem, u osób starszych - mówi prof. Małkowski.

- Chłoniak grudkowy występuje nieco rzadziej, średnio w około trzech przypadkach na 100 tys. mieszkańców i jest rozpoznawany najczęściej w wieku średnim i starszym. Chłoniak Hodgkina, dawniej określany mianem ziarnicy złośliwej, występuje z częstością dwóch przypadków na 100 tys. mieszkańców. Ten typ nowotworu charakteryzuje się dwoma szczytami zachorowań: występuje najczęściej w młodym wieku, pomiędzy 20. a 30. rokiem życia i później, po 50. roku życia - wskazuje ekspert.

"Późniejsza diagnostyka bywa bardzo trudna w interpretacji"

- Chłoniaki to specyficzne nowotwory. U większości pacjentów nie jesteśmy w stanie podać przyczyny rozwoju choroby, a co więcej, późniejsza diagnostyka bywa bardzo trudna w interpretacji. W tym obszarze hematoonkologii bardzo istotne jest wykorzystanie właściwych metod diagnostycznych, wiedza w zakresie interpretacji wyników badań i dobra komunikacja pomiędzy wszystkimi specjalistami, którzy w procesie terapii opiekują się pacjentem - podkreśla prof. Bogdan Małkowski.

Badania nie zawsze oddają faktyczny stan organizmu

Do rozwoju chłoniaka dochodzi, gdy limfocyt zmienia się w komórkę nowotworową w wyniku pewnego błędu na etapie powstawania lub dojrzewania. Zaczyna się ona wówczas nadmiernie namnażać, najczęściej dzieje się to w węźle chłonnym. Następnie komórki nowotworowe mogą się przenosić do innych narządów.

Chłoniaki to nowotwory złośliwe, nie ustępujące samoistnie. Różnią się między sobą przebiegiem, w tym szybkością rozwoju choroby. Bywa, że badania diagnostyczne nakierowane na monitorowanie stanu pacjenta będącego w trakcie terapii nie zawsze oddają faktyczny stan organizmu.  Zdaniem specjalistów jednym z przykładów takiego zjawiska jest stosowana podczas badań diagnostycznych skala Deauville z kryteriami Lugano.

"Interpretacja wyników badań jest kluczowa"

- Standardowo stosowane w monitorowaniu przebiegu terapii chłoniaków badania morfologiczne i skala Deauville z kryteriami Lugano nie zawsze odzwierciedlają rzeczywisty stanu chorego. Wiadomo, że w zakresie chłoniaków, w tym w obszarze badania chłoniaka Hodgkina, procedura PET-CT może przynieść daleko większe korzyści. Kluczowe jest jednak, aby otrzymane w badaniu wyniki interpretować we właściwy sposób - wskazuje prof. Małkowski.

- Kolejny, nie mniej ważny aspekt, to dobra komunikacja pomiędzy specjalistami opiekującymi się pacjentem. Chłoniaki to interdyscyplinarny problem medyczny. W procesie ich leczenia bierze udział między innymi hematolog, onkolog, specjalista medycyny nuklearnej, lekarz rodzinny. Istotne, żeby informacje o przebiegu prowadzonej terapii wszyscy specjaliści interpretowali w sposób spójny. To pomaga lepiej rozumieć chłoniaki i może znacząco zwiększyć skuteczność prowadzonego leczenia - podkreśla ekspert.

"Sowim okiem". Czwarta edycja "Interdyscyplinarnych warsztatów diagnostyki PET-CT w chłoniaku Hodgkina"

O wyzwaniach w zakresie diagnostyki i interpretacji badań w obszarze chłoniaków, w tym w chłoniaku Hodgkina, specjaliści różnych dziedzin medycyny podyskutują na warsztatach z cyklu „Sowim okiem”. Eksperci z różnych polskich ośrodków zaprezentują doświadczenia własne w zakresie diagnostyki i terapii swoich pacjentów hematologicznych.

Czwarta edycja „Interdyscyplinarnych warsztatów diagnostyki PET-CT w chłoniaku Hodgkina” odbędzie się 25 listopada 2021 roku o godz. 19.00. Link do bezpłatnej rejestracji: https://live.clickmeeting.com

Czytaj też: Prof. Jurczak: przy takim stanie refundacji nie ma co marzyć o poprawie wyników leczenia pacjentów z DLBCL

Czytaj też: Prof. Ewa Lech-Marańda o wyzwaniach w hematoonkologii. Co jest priorytetem?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum