Chłoniak z dużych komórek B. Resort zdrowia zapowiada decyzje refundacyjne. "Być może pozytywne"

Autor: Luiza Jakubiak • Źródło: Rynek Zdrowia11 lutego 2022 11:15

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiada refundację kolejnych leków stosowanych w leczeniu chłoniaka z dużych komórek B. "Być może niedługo, ale na pewno nie w marcu tego roku".

Chłoniak z dużych komórek B. Resort zdrowia zapowiada decyzje refundacyjne. "Być może pozytywne"
Pacjenci hematoonkologiczni będą ieć powód do zadowolenia. Będą kolejne refundacje leków Fot. ShutterStock
  • Pacjenci pytają o refundację terapii w chłoniaku z dużych komórek B i kolejne linie leczenia, które są skuteczne i bardzo innowacyjne
  • Mamy trzy leki, które oczekują na wydanie decyzji refundacyjnej - powiedział wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski
  • Myślę, że w zakresie terapii genowych na pewno w niedługim czasie rozstrzygnięcie będzie - być może pozytywne - dodał

Hematoonkologia była wcześniej zaniedbana

Podczas XVI Forum Organizacji Pacjentów przedstawiciele organizacji pacjenckich pytali o plany resortu zdrowia w zakresie kolejnych refundacji.

Katarzyna Lisowska ze Stowarzyszenia Chorych na Nowotwory Krwi i ich Rodzin "Hematoonkologiczni" zapytała o obszar hematologii i hematoonkologii, w tym w chłoniaku z dużych komórek B.

Jak przyznał wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, hematoonkologia była wcześniej "trochę zaniedbana": - Dlatego była jednym z najistotniejszych elementów pracy przez ostatnie dwa lata. Było bardzo dużo badań klinicznych i rejestracji nowych leków przez Europejską Agencję Leków. W ubiegłym roku po raz pierwszy udało nam się rozpocząć program lekowy w zakresie pierwszej terapii genowej CAR-T dla dzieci.

Mowa o terapii w ostrej białaczce limfoblastycznej z komórek B. Jest refundowana od 1 września 2021 roku u pacjentów do 25. roku życia.

Leczenie chłoniaka z dużych komórek B 

- Teraz pacjenci pytają o terapie w chłoniaku z dużych komórek B i kolejne linie leczenia, które są skuteczne i bardzo innowacyjne. Mamy trzy leki, które oczekują na wydanie decyzji refundacyjnej. Dwa z nich znalazły się na obwieszczeniu w sprawie technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej. To terapie genowe, z których jedna, dla dzieci - jak wspomniałem - jest refundowana.

- Dwie pozostałe terapie mają praktycznie identyczne wskazania, ale różnią się nieco w istotnych w klinicznych elementach. Myślę, że w zakresie terapii genowych na pewno w niedługim czasie rozstrzygnięcie będzie - być może pozytywne – mówił wiceminister.

Jeśli chodzi o terapię polatuzumabem w leczeniu opornego nawrotowego chłoniaka z dużych komórek B, tylko we wcześniejszej linii leczenia, to ta terapia też była przedstawiona przez prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w pierwszej połowie ubiegłego roku, w wykazie technologii innowacyjnych: - Jednak ostatecznie nie znalazła się na liście przedstawionej przez ministra zdrowia. Myślę, że jest duża szansa niedługo zakończyć postępowanie.

Zatem - zgodnie z tym co powiedział minister odpowiedzialny za politykę lekową, w zakresie leczenia chłoniaka z dużych komórek B będą refundacje „być może niedługo, ale na pewno nie w marcu tego roku”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum