×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

COVID-19 a ostra białaczka szpikowa: wskazówki dla pacjentów onkologicznych

Autor: jw/Rynek Zdrowia21 kwietnia 2020 09:32Aktualizacja: 21 kwietnia 2020 09:39

We wtorek (21 kwietnia) obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Ostrej Białaczki Szpikowej. Pacjenci onkologiczni stają w tym czasie przed dodatkowymi pytaniami, m.in. jak i gdzie kontynuować leczenie oraz czy przez osłabioną odporność istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19.

COVID-19 a ostra białaczka szpikowa: wskazówki dla pacjentów onkologicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W obliczu epidemiologicznych obostrzeń pacjenci zastanawiają się: Jak zachować ciągłość leczenia? Czy mogą bezpiecznie udać się do kliniki? Czy nie zabraknie im leków? A przede wszystkim co powinni zrobić w razie złego samopoczucia lub nagłego zaostrzenia choroby? Ważne, aby odpowiedzi na te pytania szukali w wiarygodnych źródłach - mówi prof. Agnieszka Wierzbowska, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W znalezieniu odpowiedzi na powyższe pytania pomagają zalecenia dedykowane osobom chorującym na ostrą białaczkę szpikową, przygotowane przez członków globalnej inicjatywy „KnowAML” we współpracy z MDS International Foundation7.

Pacjenci z ostrą białaczką szpikową (AML), którzy nie wykazują objawów i nie są poddawani leczeniu, powinni przedyskutować konieczność wizyty w klinice ze swoim lekarzem. Specjaliści oferują pomoc zdalną - telefoniczną lub w ramach wizyty telemedycznej.

Chorzy, którzy są na etapie czynnego leczenia lub przyjmują transfuzje krwi, powinni nadal uczestniczyć w zaplanowanych wizytach, chyba że zespół opieki zdrowotnej zdecyduje inaczej.

Przed każdą zaplanowaną wizytą pacjent powinien skontaktować się ze swoim lekarzem, aby upewnić się, że dana wizyta jest niezbędna i ewentualnie rozważyć przeprowadzenie jej przez telefon
lub połączenie video.

Pobranie krwi od pacjenta powinno odbywać się w domu lub w najbliższej przychodni, tak aby uniknąć przemieszczania się chorego.

Wszyscy pacjenci powinni unikać podróży, kontaktów z osobami, które niedawno podróżowały
do krajów z ogniskami COVID-19, a także z kimkolwiek, kto wykazuje objawy ze strony układu oddechowego oraz osób, które mogły mieć styczność z osobą zarażoną. Poza tym powinni pamiętać
o właściwym, starannym myciu rąk.

Osoby z objawami kaszlu, gorączki, biegunki lub dreszczami (charakterystycznymi dla COVID-19),
powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub infolinią pielęgniarską w celu uzyskania instrukcji postępowania przed udaniem się do kliniki. Pacjent podczas wizyty
w szpitalu lub w klinice powinien nosić maseczkę, zakrywającą zarówno nos, jak i usta.

Ostre białaczki szpikowe (ang. AML) są najczęstszym nowotworem krwi u dorosłych - stanowią ok. 80 proc. wszystkich zachorowań na ostre białaczki. Każdego roku w Polsce na ostre białaczki szpikowe zapada ok. 700 dorosłych. Na AML chorują głównie osoby starsze –mediana wieku chorych wynosi 67 lat.

21 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości AML. Globalna inicjatywa na rzecz zwiększania świadomości na temat ostrej białaczki szpikowej została ustanowiona 2 grudnia 2016 r. w San Diego w Kalifornii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum