Brakuje pielęgniarek na onkohematologii dziecięcej. Rodzice podpisali dramatyczny apel

Autor: oprac. JKB • Źródło: rzeszow-news.pl, Rynek Zdrowia10 lutego 2022 12:20

Rodzice pacjentów z Kliniki Onkohematologii Dziecięcej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie wystosowali petycję w obronie placówki. Obawiają się, że z powodu braku pielęgniarek oddział zostanie zamknięty. Dyrekcja szpitala dementuje: nie ma takich planów.

Brakuje pielęgniarek na onkohematologii dziecięcej. Rodzice podpisali dramatyczny apel
Rodzice chorych na raka dzieci podpisali petycję. Fot. Shutterstock
  • Zdaniem rodziców małych pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie oddziałowi grozi zamknięcie z powodu braku pielęgniarek – podaje rzeszow-news.pl
  • W związku z tym rodzice zdecydowali się na wystosowanie specjalnej petycji, której celem jest wyrażenie poparcia dla oddziału. Podpisało ją już ponad 2,5 tys. osób
  • Jednak dyrekcja szpitala przekonuje nie ma powodów do obaw – Absolutnie nie planujemy zamknięcia kliniki – zapewniła w rozmowie z rzeszow-news.pl dyrektorka placówki

Nie ma pielęgniarek na onkohematologii dziecięcej

Jak wyjaśnia rzeszow-news.pl, już ponad 2,5 tys. osób podpisało petycję w obronie Kliniki Onkohematologii Dziecięcej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Rodzice małych pacjentów boją się, że oddział zostanie zamknięty. Powodem ma być brak pielęgniarek.

- Związku z coraz częstszymi informacjami dotyczącymi sytuacji na Oddziale Onkohematologii Dziecięcej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, związanymi między innymi z niewydolnością personelu pielęgniarskiego z powodu małej liczby osób, i co za tym idzie, planami jego zamknięcia, WYRAŻAMY SWOJ ZDECYDOWANY I STANOWCZY SPRZECIW – czytamy w petycji.

Autorzy apelu podkreślają, jak ważną rolę odgrywa personel medyczny w leczeniu onkologicznym dzieci. Dodają także, że pracujący na oddziale medycy tworzą dzieciom niemal "drugi dom" w szpitalu.

- Placówka ta jest szczególną, ze względu na fakt leczenia najmłodszych pacjentów chorych onkologicznie. Zespół wspaniałych lekarzy i nieocenionych pielęgniarek dzięki swojemu zaangażowaniu oraz przez rozwijanie swoich umiejętności, stworzył bezcenne miejsce dla Naszych dzieci, które niekiedy musi być ich drugim domem przez długie miesiące - czytamy.

- Mali Pacjenci leczeni przez długi okres czasu są przyzwyczajeni do miejsca do ludzi i lepiej znoszą chorobę, co jest chyba najważniejsze w całym procesie leczenia, ażeby choć w taki sposób im ulżyć. Dlaczego chcecie Nam Rodzicom to odebrać? – dodali autorzy petycji.

Rodzice wyjaśnili także, że konieczne jest wsparcie finansowe personelu oddziału oraz uzupełnienie o kolejne wykwalifikowane osoby w tej dziedzinie. Petycja trafiła do sieci 4 lutego, a od tego czasu podpisało ją 2 578 osób (adres to pełnej treści petycji jest TU).

Szpital zaprzecza: nie planujemy zamknięcia oddziału

W sprawie poruszanych obaw rodziców rzeszow-news.pl zwrócił się o o komentarz do samej placówki. Co ważne, dyrekcja szpitala stanowczo zaprzecza medialnym doniesieniom o rzekomym zamknięciu oddziału.

- Absolutnie nie planujemy zamknięcia kliniki – wyjaśniła dyrektor KSW nr 2 Barbara Rogowska w rozmowie z rzeszow-news.pl.

Dodała w rozmowie z portalem, że rzeczywiście brakowało kilku pielęgniarek, ale przebywały one na zwolnieniach lekarskich. Jak zaznaczyła, w najgorszym momencie brakowało aż 7 z 22 pielęgniarek, lecz pomocne okazały się pielęgniarki z oddziałów pediatrycznych.

W ostatnim czasie zostały zatrudnione 3 nowe pielęgniarki, które już wdrażają się do pracy – relacjonuje rzeszow-news.pl.

Klinika Onkohematologii Dziecięcej w KSW nr 2 w Rzeszowie to jedyne miejsce na Podkarpaciu dla dzieci chorych na raka. Oddział powstał przeszło 7 lat temu. Na oddziale jest 15 łóżek dla małych pacjentów wymagających hospitalizacji. Funkcjonuje także oddział dzienny, gdzie dzieciom podawana jest chemia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum