Będzie refundacja leku na białaczkę? Rada Przejrzystości AOTMiT wydała pozytywną opinię
Rada Przejrzystości AOTMiT wydała pozytywną opinię na temat refundacji posaconazolum celem stosowania w trzech postaciach białaczki.

- Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała komunikat o posiedzeniu, które odbyło się 25 kwietnia
- Rada Przejrzystości uchwaliła wówczas opinię nr 58/2022 w sprawie objęcia refundacją leków zawierających substancję czynną posaconazolum
- Refundacja miałaby objąć wskazania do stosowania lub dawkowania, lub sposobu podawania odmiennych niż określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego
Posaconalozum refundowane w leczeniu białaczki
Jednym z punktów posiedzenia Rady Przejrzystości AOTMiT było przygotowanie opinii w sprawie objęcia refundacją leków zawierających substancję czynną posaconazolum we wskazaniach:
- ostra białaczka limfoblastyczna wysokiego ryzyka u dzieci poniżej 18 r.ż.;
- nawrót ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci poniżej 18 r.ż.;
- nawrót ostrej białaczki szpikowej u dzieci poniżej 18 r.ż.
W ocenie Rady Przejrzystości zasadna jest dalsza refundacja leków
zawierających substancję czynną posaconazolum we wskazaniach
pozarejestracyjnych:
- ostra białaczka limfoblastyczna wysokiego ryzyka u dzieci poniżej 18 r.ż.;
- nawrót ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci poniżej 18 r.ż.;
- nawrót ostrej białaczki szpikowej u dzieci poniżej 18 r.ż.
W wyniku głosowania Rada jednogłośnie, ośmioma głosami, uchwaliła pozytywną opinię.
Za refundacją przemawiają badania
Rada Przejrzystości uzasadnia opinię o refundacji wydaniem równie pozytywnej opinii 17 czerwca 2019 roku. Powołuje się także na "jedno retrospektywne, jednoośrodkowe badanie kohortowe (Zhang 2020), dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa pozakonazolu i flukonazolu w zapobieganiu infekcjom grzybiczym u pediatrycznych pacjentów z białaczką limfoblastyczną".
Badanie to, jak przytacza AOTMiT, wykazało, że "infekcje grzybicze występowały istotnie statystycznie rzadziej w grupie pozakonazolu w porównaniu z grupą bez profilaktyki". Występowały również rzadziej wśród pacjentów stosujących pozakonazol w porównaniu z pacjentami stosującymi flukonazol.
Wskazana analiza miała jednak pewne ograniczenie. Brakowało badań z "wyższych poziomów dowodów naukowych niż badania obserwacyjne". AOTMiT przyznaje jednocześnie, że wspomniane badanie dotyczyło "jedynie pacjentów z białaczką limfoblastyczną" i zwraca uwagę na "szczególny wiek populacji docelowej, której dotyczy zlecenie".
AOTMiT przytacza też inne badanie z 2017 roku, zaznaczając jednak, że było to badanie prospektywne i nierandomizowane. Porównano w nim wyniki "skuteczności pozakonazolu stosowanego w postaci zawiesiny doustnej z pozakonazolem podawanym w tabletkach w ramach profilaktyki zakażeń grzybiczych u pacjentów pediatrycznych z nowotworami hematoonkologicznymi lub chorobami hematologicznymi nienowotworowymi po przeszczepieniu macierzystych komórek krwiotwórczych". Spośród 31 pacjentów stosujących pozakonazol w postaci zawiesiny 3 miało ostrą białaczkę limfoblastyczną, 2 - nawrotową ostrą białaczkę limfoblastyczną i 2 - nawrotową ostrą białaczkę szpikową. Podczas stosowania pozakonazolu w ciągu 108-dniowej obserwacji u żadnego z tych pacjentów nie wystąpiły zakażenia grzybicze, natomiast zdarzenia niepożądane wystąpiły u 3 pacjentów: nudności u 2 i krótkotrwała utrata apetytu u 1 pacjenta. Jednocześnie w przebiegu analizy wykazano szkodliwe działanie pozakonazolu na wątrobę: podwyższony poziom AST i ALT.
Pozakonazol stosowany u dzieci
Jak podaje AOTMiT, powołując się na wytyczne Polskiego Towarzystwa Hematologii i Transfuzji Krwi, Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych, "zawiesina doustna pozakonazolu pozostaje w Polsce leczeniem z wyboru w profilaktyce u dzieci z wysokim ryzykiem rozwoju inwazyjnej choroby grzybiczej". Zgodnie z tymi wytycznymi alternatywą dla pozakonazolu może być mykafungina. Agencja podaje także, że "podczas wtórnej profilaktyki przeciwgrzybiczej oraz empirycznej terapii przeciwgrzybiczej u dzieci wytyczne wskazują na możliwość zastosowania pozakonazolu lub worykonazolu". Ponadto wytyczne "nie ograniczają wieku dzieci, u których terapie mogą być stosowane".
Dokument opublikowany przez AOTMiT uwzględnia również wytyczne Pediatric Oncology Group of Ontario, które dotyczą "ogólnoustrojowej profilaktyki przeciwgrzybiczej u pacjentów pediatrycznych z nowotworami układu krwiotwórczego i biorców przeszczepów komórek macierzystych". Zapisy, o których pisze AOTMiT wskazują na pozakonazol jako "opcję leczenia u dzieci od 13 roku życia".
Agencja przypomina także zalecenia Ogólnoświatowej Sieci Transplantacji Krwi i Szpiku dotyczące "niezbędnych leków wymaganych do stworzenia programu transplantacji komórek krwiotwórczych", do których zalicza się także pozakonazol.
"W ramach wyszukiwania przeprowadzonego w 2019 r. zidentyfikowano 3 dokumenty wytycznych: 1 rekomendację Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, 1 rekomendację ze Stanów Zjednoczonych National Comprehensive Cancer Network (NCCN 2019) oraz wytyczne europejskie European Conference on Infections in Leukaemia (ECIL 2017)" - czytamy w publikacji AOTMiT.
Agencja podaje, że w polskich wytycznych pozakonazol zalecano w leczeniu inwazyjnej aspergilozy oraz w drugiej linii leczenia mukormykozy. W pozostałych, zagranicznych wytycznych nie znalazły się zalecenia do stosowania u dzieci, za to substancja była zalecana w przypadku mukormykozy i aspergilozy w różnych liniach leczenia. Ponadto w amerykańskich wytycznych pozakonazol widniał jako "opcja terapeutyczną w profilaktyce przeciwgrzybiczej w przypadku ostrej białaczki szpikowej przy współwystępowaniu neutropenii".
ZOBACZ KOMENTARZE (0)