• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Będą zmiany w organizacji opieki hematoonkologicznej. Start legislacji w 2023 roku

Autor: oprac. SzB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia26 lipca 2022 15:00

Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany organizacji opieki hematoonkologicznej. Wiceminister Waldemar Kraska zapowiada, że proces legislacyjny rozpocznie się początku przyszłego roku.

Będą zmiany w organizacji opieki hematoonkologicznej. Start legislacji w 2023 roku
Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany organizacji opieki hematoonkologicznej. Fot. Shutterstock
  • W odpowiedzi na poselską interpelację, Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany w leczeniu hematoonkologicznym
  • Na początku 2023 roku ma rozpocząć się proces legislacyjny kompleksowej opieki w ramach systemu referencyjności
  • Zmiany - jak informuje wiceminister zdrowia - zostały opracowane wraz z grupą ekspertów, którą wskazał Konsultant Krajowy w dziedzinie hematologii

Resort zdrowia planuje zmiany w organizacji opieki hematoonkologicznej

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany w leczeniu  hematoonkologicznym. Na początku przyszłego roku ma rozpocząć się proces legislacyjny kompleksowej opieki w ramach systemu referencyjności.

Informację tę przekazał wiceminister Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację poselską, którą pod koniec czerwca do resortu zdrowia przesłał poseł Paweł Szramka.

- Prognozy są alarmujące - ze względu na starzejące się społeczeństwo oraz fakt, że nowotwory krwi dotykają coraz młodsze osoby, chorych w Polsce będzie sukcesywnie przybywać - alarmował poseł.

Szramka przywoływał dane szacunkowe Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, z których wynika, że w Polsce żyje łącznie ok. 150 tys. pacjentów z chorobami hematoonkologicznymi. Z kolei co roku, rozpoznaje się ok. 9 tys. nowych przypadków

Zmiana została opracowana wraz z grupą ekspertów

W odpowiedzi wiceminister Kraska zapowiada systemowe zmiany i dodaje, że zostały one opracowane wraz z grupą ekspertów, którą wskazał konsultant krajowy w dziedzinie hematologii.

- Prowadzone prace uwzględniają również wypracowanie warunków formalnych wymaganych, aby potencjał wykonawczy świadczeniodawców zapewniał realizację świadczeń w zakresie podstawowej diagnostyki hematologicznej i radiologicznej nowotworów układu krwiotwórczego i chłonnego oraz kontynuację wybranych elementów terapii wynikających z procesu diagnostyczno-leczniczego w ramach skoordynowanej współpracy z ośrodkami o wyższym poziomie referencyjnym w zakresie hematologii, zapewniającej jakość i kompleksowość opieki - odpowiedział Waldemar Kraska. 

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ws. Polskiego Rejestru Onkohematologicznego 

Szramka zapytał także o to, na jakim etapie są prace dotyczące utworzenia rejestru chorób hematoonkologicznych. 

- Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie Polskiego Rejestru Onkohematologicznego "PROH" został przekazany do konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych z 21 dniowym terminem na zgłaszanie uwag - przekazał wiceminister zdrowia. 

Wspomniany rejestr pozwoli na gromadzenie kompletnych danych, które będzie można wykorzystać w analizach związanych z optymalizacją metod diagnostyki i leczenia nowotworów hematologicznych.

- Dzięki rejestrowi możliwe będzie określenie wskaźników epidemiologicznych, w tym liczby zachorowań, chorobowości, liczby ozdrowieńców, szybkości wdrożenia diagnostyki i leczenia oraz jego skuteczności. Dane zgromadzone w rejestrze umożliwią także ocenę czynników ryzyka, takich jak zróżnicowanie regionalne zachorowalności, umieralności i przeżycia, oraz pozwolą na opracowanie standardów leczenia i ich ewaluacji, a także zidentyfikowanie liczebności pacjentów wymagających nowoczesnych terapii - dodał Kraska. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum