28 maja Światowym Dniem Walki z Nowotworami Krwi

Autor: IBX/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2020 12:48

Nowotwory krwi stanowią poważny problem zdrowotny zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. w 2017 r. były one odpowiedzialne za 8% wszystkich zgonów z powodu nowotworów w Europie. Co 30 sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że ma nowotwór krwi.

Morfologia to ważne badanie, które może uratować życie Fot. Archiwum

Choroby te mogą być skutecznie leczone, kluczem jest jednak wczesne ich wykrycie. Dlatego eksperci kampanii "Odpowiedź masz we krwi" podkreślają, że morfologia to ważne badanie, które może uratować życie. Tymczasem polscy pacjenci do lekarza trafiają bardzo późno. Bywa, że dopiero gdy choroba przybierze postać zaawansowaną, a leczenie jest wówczas dużo trudniejsze.

- Diagnostyka chorób krwi i szpiku - ze względu właśnie na objawy, które są niespecyficzne, jest trudna. Spotykamy pacjentów hematologicznych, którzy nie zwrócili uwagi na nocne poty, gorączkę, chroniczne zmęczenie, czy nawracające infekcje. Powiązali je ze zmęczeniem, przepracowaniem czy podeszłym wiekiem. Tymczasem okazało się, że były to sygnały wysyłane przez organizm, alarmujące o tym, że coś jest nie tak. Dlatego ważne, aby edukować pacjentów, z jakimi objawami powinni zgłosić się do lekarza, który zleci morfologię krwi obwodowej, a ta dostarczy wielu informacji o stanie zdrowia - mówi  prof. Agnieszka Wierzbowska, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Dodaje, że na jej podstawie można rozpoznać nie tylko nowotwory hematologiczne, ale także wiele nienowotworowych chorób krwi i szpiku, jak niedokrwistość, małopłytkowość czy zaburzenia krzepnięcia.

Morfologia krwi obwodowej to badanie, które umożliwia oznaczenie poziomu poszczególnych składników krwi. Pokazuje jaka jest liczba poszczególnych rodzajów komórek krwi, jakie są ich wzajemne stosunki ilościowe, a także pozwala określić kształt, wielkość oraz zawartość konkretnej substancji we krwi. Morfologia dostarcza szczegółowych informacji nie tylko o kondycji układu krwionośnego, ale niemal o wszystkich narządach naszego organizmu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum