Lekarz rodzinny odmawia recepty na antykoncepcję. RPP wyjaśnia zasady
Co zrobić w sytuacji, gdy lekarz rodzinny odmówi wypisania recepty na tabletki antykoncepcyjne? Pytanie w tej sprawie zostało skierowane do Rzecznika Praw Pacjenta. RPP wyjaśnia, jakie zasady obowiązują.

- Czy lekarz rodzinny ma prawo do odmowy wypisania recepty na tabletki antykoncepcyjne? Takie pytanie zostało skierowane do Rzecznika Praw Pacjenta
- - O wydaniu recepty decyduje lekarz, ponieważ to on bierze odpowiedzialność za skutki przepisanego pacjentowi leku - przypomina RPP
- Wskazuje jednocześnie, że lekarz POZ może wystawić receptę na tabletki antykoncepcyjne doraźnie, np. w sytuacji utrudnionego kontaktu z ginekologiem
Lekarz rodzinny odmawia recepty na antykoncepcję. RPP wyjaśnia zasady
Lekarz rodzinny odmówił wypisania recepty na tabletki antykoncepcyjne - taki temat został skierowany do Rzecznika Praw Pacjenta. Czy lekarz POZ ma prawo do odmowy wystawienia recepty?
- O wydaniu recepty decyduje lekarz, ponieważ to on bierze odpowiedzialność za skutki przepisanego pacjentowi leku. Lekarz POZ może wystawić receptę na tabletki antykoncepcyjne doraźnie, np. w sytuacji utrudnionego kontaktu z ginekologiem, po okazaniu zaświadczenia od ginekologa o przyjmowanej antykoncepcji - odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta.
RPP przyznaje również, że lekarz rodzinny może odmówić wypisania takiej recepty, kiedy uzna, że jest to niewskazane w obecnym stanie zdrowia pacjenta. Decyzja taka jednak musi być poparta argumentami o charakterze medycznym.
W związku z odmową, pozostaje tylko zgłosić się do ginekologa, który po przeprowadzeniu niezbędnych badań, może wystawić receptę na tabletki antykoncepcyjne. Pacjentka może również wnioskować o konsultację z innym lekarzem w tym temacie.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)