• PARTNER SERWISUpartner serwisu

86-latka przyjmowała na raz ponad 30 leków. Lista wprawiła lekarza w osłupienie

Autor: oprac. SzB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia19 maja 2022 16:31

86-letnia kobieta przyjmowała na raz ponad 30 leków. Lekarz, któremu pokazała listę, wpadł w osłupienie. - Lekarze zapisywali, ale nie mówili, żeby poprzednie odstawić - relacjonuje słowa kobiety dr Michał Chudzik.

86-latka przyjmowała na raz ponad 30 leków. Lista wprawiła lekarza w osłupienie
Lekarz pokazał listę leków 86-latki. Przyjmowała na raz ponad 30 specyfików Fot. AdobeStock
  • Dr n. med. Michał Chudzik pokazał w mediach społecznościowych listę leków, które jednocześnie przyjmowała 86-letnia pacjentka
  • - Jak mówi chora, lekarze zapisywali, ale nie mówili, żeby poprzednie odstawić - napisał specjalista w zakresie kardiologii i chorób wewnętrznych
  • Wpis wywołał gorącą dyskusję: wstrząsający przykład polipragmazji
  • - Ja zaglądam do spisu leków z platformy P1. U seniorów włącza się automatycznie przegląd przy wystawianiu recept - podpowiada Tomasz Zieliński z Porozumienia Zielonogórskiego

 

Kobieta przyjmowała na raz ponad 30 leków. Lekarz wpadł w osłupienie

Gorącą dyskusję wywołał wpis na Twitterze dr n. med. Michała Chudzika, specjalisty w zakresie kardiologii i chorób wewnętrznych. Udostępnił on zdjęcie listy leków, które 86-letnia pacjentka przyjmowała jednocześnie. 

- Jak mówi chora, lekarze zapisywali, ale nie mówili, żeby poprzednie odstawić. Nawet w szpitalu [...] nikt nie powiedział, żeby odstawić - napisał, w mediach społecznościowych, Michał Chudzik.

Na pierwszym z opublikowanych zdjęć widzimy listę, która zawiera aż 36 pozycji. 

- Nawet w szpitalu (lista nr2) nikt nie powiedział, żeby odstawić. Przyjmowała zależnie "jak się czuła na siłach". Listę leków przygotował syn pacjentki - wyjaśnił Chudzik. I dodał: też bym nie uwierzył, gdybym nie zobaczył. 

"Wstrząsający przykład polipragmazji"

- Wstrząsający przykład polipragmazji. Do lekarza bierz zawsze listę leków, ziół, suplementów diety, które przyjmujesz. To pozwala uniknąć niekorzystnych reakcji między lekami i daje ci pewność, że leczenie jest bezpieczne - napisała Anna Leder, rzecznika łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Głos w sprawie zabrał także Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. 

- Ja zaglądam do spisu leków z platformy P1 [Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych - przyp. red.]. U seniorów włącza się automatycznie ten przegląd przy wystawianiu recept, a u młodszych muszę kliknąć guziczek. Tego potrzeba w każdym gabinecie. Niestety nie każdy program to potrafi i nie każdy lekarz ma dostęp - w ten właśnie sposób Zieliński skomentował wpis na Twitterze. 

Anna Bazydło, w przeszłości wiceszefowa Porozumienia Rezydentów, dodała natomiast, że kluczową sprawą są rozmowy lekarzy z pacjentami albo przynajmniej z ich najbliższymi. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum