• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Szykują się kolejne zmiany w powszechnym testowaniu

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP28 stycznia 2022 14:00

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że w punktach, gdzie wykonuje się wymazy do testów PCR, będzie można także wykonać test antygenowy. Tę informację potwierdził także rzecznik MZ.

Szykują się kolejne zmiany w powszechnym testowaniu
W punktach pobrań będą też wykonywane testy antygenowe. Fot. Shutterstock
  • Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska wyjaśnił w "Sygnałach Dnia" na czym polega rozszerzanie miejsc wykonywania testów o apteki
  • Jak wyjaśnił, od czwartku 27 stycznia uruchomiono punkty w aptekach, gdzie można wykonać test. Obecnie do programu przystąpiło 137 aptek
  • - W przyszłym tygodniu uruchomimy możliwość wykonania testów antygenowych w punktach wymazowych, gdzie w tej chwili pobierane są wymazy do badań PCR - zapowiedział
  • Informację przekazaną przez wiceministra zdrowia potwierdził m.in. rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz na konferencji prasowej

Masowe testowanie w aptekach

Wiceminister był pytany w radiowej Jedynce, co - w kontekście rozszerzania miejsc wykonywania testów o apteki - powinien robić pacjent podejrzewający u siebie zakażenie koronawirusem.

- Nasza strategia na jesień i zimę, walka z koronawirusem w piątej fali przewiduje m.in. zwiększenie ilości testowania. To jest bardzo ważne przy tak dużej zakaźności tego wirusa - zaznaczył Kraska.

Wskazał, że od czwartku uruchomiono punkty w aptekach, gdzie można wykonać test. - Na tę chwilę do tego programu przystąpiło 137 aptek. Widzimy, że z godziny na godzinę i z dnia na dzień, tych aptek będzie przybywało - podał, przypominając, że test można wykonać w aptece bez skierowania.

Kolejne działania w ramach testowania w aptekach

- Oprócz tego, że włączyliśmy do testowania masowego apteki, w przyszłym tygodniu uruchomimy możliwość wykonania testów antygenowych w punktach wymazowych, gdzie w tej chwili pobierane wymazów do badań PCR - zapowiedział.

Zaznaczył, że w punktach wymazowych testy antygenowe także będą wykonywane bez skierowania. Wymagane, jak wyjaśnił, będzie wypełnienie krótkiego formularza. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum