• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

MZ ma czarny scenariusz pandemii. To 20 tys. hospitalizacji na koniec roku

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP16 października 2021 08:18

Nawet 20 tys. zajętych łóżek covidowych na koniec tego roku - to czarny scenariusz Ministerstwa Zdrowia. O prognozach mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. - Najbardziej czarne scenariusze zakładają, że liczba osób hospitalizowanych w powodu COVID-19 może pod koniec roku sięgać 20, 20-paru tysięcy - przyznał.

Nawet 20 tys. zajętych łóżek covidowych na koniec tego roku - to czarny scenariusz Ministerstwa Zdrowia Fot. Shutterstock
  • O czarnym scenariuszu rozwoju pandemii koronawirusa w Polsce mówił w piątek, 15 października, w TVP Info minister zdrowia Adam Niedzielski
  • - Najbardziej czarne scenariusze zakładają, że liczba osób hospitalizowanych w powodu COVID-19 może pod koniec roku sięgać 20, 20-paru tysięcy - przyznał
  • Dodajmy, że według prognoz MZ  na koniec października możemy się spodziewać 5000 dziennie

Szczyt czwartej fali: nawet 12 tys. zakażeń dziennie

Minister zdrowia pytany był w piątek w TVP Info o przebieg czwartej fali pandemii COVID-19 w Polsce i prognozy resortu.

- Czwarta fala się rozpędza, mamy prognozy takie, że na koniec października będziemy mieli około 5 tys. zakażeń Prognozujemy, że na koniec listopada ta dzienna liczba zakażeń będzie rzędu 7-, 12-, a nawet 15 tys. I to będzie mniej więcej szczyt fali - powiedział Niedzielski.

Według niego, pod koniec grudnia "będzie sytuacja troszeczkę lepsza". Jak wyjaśnił, przewidywane jest wtedy ok. 7 tys. zakażeń do, góra, 12 tys.

- To powolne rozpędzanie się fali w porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia w zeszłym roku, to jest właśnie efekt szczepień - działa naturalna bariera  - dodał.

MZ ma czarny scenariusz pandemii. To 20 tys. hospitalizacji na koniec roku

Minister zdrowia wskazał, że choć czwarta fala rozpędza się stosunkowo wolno, to cały czas zakładane jest, że liczba hospitalizacji osób z COVD-19 może być - jak zaznaczył - stosunkowo duża.

- W tych najbardziej czarnych scenariuszach przewidujemy, że ta liczba hospitalizacji może sięgnąć nawet 20, 20-paru tys. Mówię tutaj o przełomie roku, kiedy będzie ta kumulacja i apogeum fali - zaznaczył szef MZ.

I dodał, że "liczymy się z tym, że hospitalizacji będzie dużo, ale też jesteśmy przygotowani, bo mamy szpitale tymczasowe (...) W ostatnich dwóch tygodniach uruchomiliśmy dwa" - poinformował.

 

Rusza15. szpital tymczasowy

- W tej chwili podejmujemy decyzję, co do uruchomienia w Wielkopolsce szpitala tymczasowego. Być może za chwilę trzeba będzie (uruchomić - PAP) Ostrołękę, żeby obsługiwała wschodnią, północną część Mazowsza" - podał Niedzielski. "Pod tym względem mamy plany, w zależności od liczby infekcji i stopnia ich ciężkiego przebiegu - zapewnił.

Ministerstwo Zdrowia w piątek poinformowało, że badania potwierdziły 2771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. Resort zdrowia podał też, że w szpitalach przebywa 2877 osób z COVID-19, w tym 257 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. Według staniu na piątek rano dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 7765 łóżek i 831 respiratorów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum