• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Lekarze rodzinni alarmują: pacjenci nie chcą się testować. "Propozycja testu? Jest nagłe ozdrowienie"

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Porozumienie Zielonogórskie27 listopada 2021 11:50

Koronawirus w Polsce. Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego alarmują, że pacjenci nie chcą się testować. - W momencie, gdy lekarz proponuje wykonanie testu, następuje nagłe ozdrowienie lub chorzy przerywają połączenie telefoniczne - wskazują. Ponadto - jak twierdzą - rodzice celowo unikają wykonywania testów u swoich dzieci.

Test na koronawirus Fot. AdobeStock
  • Koronawirus w Polsce. Im bliżej szczytu czwartej fali, tym więcej nowych zakażeń i osób na kwarantannie. Rośnie również liczba testów na koronawirusa
  • 24 listopada mamy 28 380 nowych przypadków SARS-CoV-2. Ostatniej doby wykonano 107 192 testów. Natomiast na kwarantannie przebywa ponad pół miliona osób
  • Skala zakażeń może być jednak znacznie wyższa. Lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego alarmują, że pacjenci nie chcą się testować
  • -  W momencie, gdy lekarz proponuje wykonanie testu, by widzieć czy to grypa czy np. Covid, następuje nagłe ozdrowienie lub wręcz chorzy przerywają połączenie telefoniczne albo rezygnują z porady - informuje w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej PZ
  • Jak dodają testów unikają również rodzice u swoich dzieci, bo boją się kolejnej kwarantanny, konsekwencji w pracy, ale i hejtu w szkole

Sprawdź: Kwarantanna: ile trwa i jaki zasiłek? Najważniejsze ZASADY w listopadzie 2021

Sanepid zamyka ludzi w domach. Prawie 750 tys. osób na kwarantannie

Koronawirus. Lekarze alarmują: pacjenci nie chcą się testować

Lekarze rodzinni zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie alarmują, że pacjenci unikają testów. Jak twierdzą normą jest sytuacja, gdy pacjent zgłasza się do przychodni z gorączką, bólem głowy i mięśni, z katarem i problemami z zatokami. Oczekuje recepty i zwolnienia lekarskiego.

- Ale w momencie, gdy lekarz proponuje wykonanie testu, by widzieć czy to grypa czy np. Covid, następuje nagłe ozdrowienie lub wręcz chorzy przerywają połączenie telefoniczne albo rezygnują z porady - opisują sytuację medycy. 

- Teraz jest dużo trudniejsza sytuacja niż była rok temu. Wtedy chorzy bali się, słuchali rad lekarzy. Jak mieli infekcje bezwzględnie zostawali w domu, nie spotykali się z innymi. Teraz nikt tego nie przestrzega - zwraca uwagę cytowana w komunikacie PZ Joanna Zabielska-Cieciuch, wiceprezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.

Czytaj: Zwolnienie lekarskie bez zasiłku chorobowego. Niebezpieczna zmiana w przepisach

L4 na nową chorobę. Ekspert ostrzega: ZUS może podważyć zwolnienie lekarskie

Zobacz: Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w formie teleporady? W 2022 roku ruszy pilotaż

Rodzice unikają wykonywania testów u dzieci. Boją się o pracę i hejtu w szkole

Lekarze wskazują, że również rodzice nie chcą testować swoich dzieci. 

- Tłumaczą mi, że od września dziecko już trzeci raz jest na kwarantannie, nie mają z kim go zostawić, a sami muszą pracować, bo boją się, że zostaną zwolnieni - opowiada z kolei Anna Osowska, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców PZ.

Ale obawa o pracę to niejedyny powód. Rodzice boją się również hejtu ze strony innych rodziców, gdy klasa ich dziecka będzie musiała przejść na naukę zdalną, albo kwarantannę. 

Sprawdź: Dramat na SOR: 100 pacjentów z udarami, zawałami i dusznościami. Inne szpitale są covidowe

Lekarze nie przedłużyli kontraktów. W szpitalu wojewódzkim trzeba zamknąć poradnię

79-latek z COVID spędził w karetce 9 godzin. Pacjenta odsyłano od szpitala do szpitala

Koronawirus w Polsce. 24 listopada rekord czwartej fali

Dodajmy, że 24 listopada mamy kolejny rekord czwartej fali pod względem liczby zakażeń. To łącznie 28 380 nowych i potwierdzonych przypadków infekcji. - przekazało 24 listopada Ministerstwo Zdrowia.

Najwięcej z województw mazowieckiego (5277), śląskiego (3588) oraz wielkopolskiego (2607). Dalej są dolnośląskiego (2178), małopolskiego (2176) oraz łódzkiego (1886).

W ciągu ostatniej doby wykonano 107 192 testów na koronawirusa, w tym aż 42 505 to zlecenia na testy od lekarzy POZ, czyli lekarzy rodzinnych.

Zmarło 460 osób. W tym 118 wyłączni z powodu COVID-19, natomiast 342 miały choroby współistniejące.

Zobacz: Koronawirus w Polsce. Rekord czwartej fali. Najnowszy raport MZ z 24 listopada

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum