• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Koronawirus. Rząd zmieni zasady kwarantanny. Rzecznik wyjaśnia

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP17 stycznia 2022 12:13

Kwarantanna. Jak wyjaśnił rzecznik rządu Piotr Müller, toczy się dyskusja za skróceniem czasu trwania kwarantanny. "Nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie, ale chodzi o skrócenie tego okresu" - dodał.

Koronawirus. Rząd zmieni zasady kwarantanny. Rzecznik wyjaśnia
Kwarantanna może zostać skrócona. Fot. Shutterstock
  • Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił w rozmowie na antenie Radia Plus, że trwają dyskusje dotyczące możliwości skorygowania zmian związanych z kwarantanną
  • Pytany o to, czy chodzi o skrócenie jej trwania z 10 do 7 dni, powiedział: "Nie wiem do ilu dni, ale na pewno skrócić"
  • Przy okazji zaznaczył, że sprawdzana jest sytuacja w innych krajach, gdzie zdecydowano o skróceniu kwarantanny

Kwarantanna w Polsce będzie krótsza?

W Radiu Plus w kontekście pandemii koronawirusa Müller został zapytany czy planowane są zmiany dotyczące kwarantanny. Przyznał, że faktycznie jest dyskusja, by skorygować zasady kwarantanny, ale nie ma na tę chwilę decyzji. "Porównujemy jak to wygląda w innych krajach" - mówił dodając, że niektóre kraje zdecydowały się na skrócenie okresu kwarantanny.

Dopytywany, czy chodzi o skrócenie tego okresu z 10 dni do 7, Müller odparł: "Nie wiem do ilu dni, ale na pewno skrócić".

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Co do zasady kwarantanna trwa 10 dni.

Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane jest są więc np. spacery z psem, czy wyjście do sklepu. W przypadku niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Nie było mowy o skróceniu kwarantanny

Przypomnijmy, że rzecznik MZ był pytany 28 grudnia 2021 roku podczas konferencji prasowej, czy rząd rozważa skrócenie kwarantanny, tak jak zrobiono to, w określonych przypadkach, w Stanach Zjednoczonych. Wówczas wydawało się, że nie można mówić o zmianie.

- Z jednej strony pytacie państwo, jakie będą większe obostrzenia, a z drugiej, czy nie skracamy kwarantanny. Trochę to stoi w sprzeczności między sobą. Nie, nie skracamy kwarantanny. Nie ma takiej dyskusji na dzień dzisiejszy - przekazał Andrusiewicz.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum