• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Koronawirus 28 października. Kraska potwierdził: będzie wzrost liczby zakażeń

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, WP Tłit28 października 2021 08:38

Koronawirus. W czwartek, 28 października, utrzymany będzie trend wzrostowy, jeśli chodzi o nowe zakażenia koronawirusem – potwierdził w programie Newsroom w Wirtualnej Polsce, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Koronawirus w Polsce 28 października Fot. Shutterstock

Koronawirus. 28 października znów będzie wzrost zakażeń

W czwartek, 28 października, utrzymany będzie trend wzrostowy, jeśli chodzi o nowe zakażenia koronawirusem – potwierdził w programie Newsroom w Wirtualnej Polsce, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przyznał, że wzrost nie będzie duży, ale zakażeń będzie więcej niż wczoraj.

Wiceminister odpowiadał również na pytania dotyczące wprowadzenia nowych obostrzeń czy stref w poszczególnych powiatach, zwłaszcza we wschodniej Polsce.

- W piątek (29 października) jest rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Na pewno będziemy rozmawiać w tym zakresie – powiedział Kraska. Przyznał jednocześnie, że „to jeszcze nie czas” na wprowadzanie restrykcji.

- Jeśli porównamy rok do roku, to zakażeń mamy dwa razy mniej niż rok temu. Wszelkie decyzje podejmujemy z wielką roztropnością, bo wiemy, że każde obostrzenia, każdy lockdown jest zabójczy dla naszej gospodarki. Wszystkie kraje starają się takich rzeczy unikać. Z wielkim wyważeniem myślimy o obostrzeniach – mówił wiceminister.

Jak dodał, w kontekście zaostrzenia restrykcji pod uwagę brane są województwach, w których zakażeń jest najwięcej.

Sprawdź: Koronawirus w Polsce. 28 października. Czwarta fala galopuje. NOWE dane z Ministerstwa Zdrowia

Wejdą nowe obostrzenia. Jest rozporządzenie covidowe. Zakłada dwie duże zmiany

Galopująca czwarta fala

Dodajmy, że wczoraj - 27 października  - padł rekord czwartej fali. Tak źle nie było od kwietnia: 8 361 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem i 133 zgony. 

Najwięcej zakażeń tego dnia było z województw mazowieckiego (1687), lubelskiego (1632) i podlaskiego (804).

Aż 44 osoby zmarły wyłącznie z powodu COVID-19, natomiast 89 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Jak informowało Ministerstwo Zdrowia wykonano 58 862 testy na koronawirusa, w tym aż 16 473 to zlecenia na testy od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej POZ. 

Sprawdź: 27 października rekord czwartej fali. Ogromny skok zakażeń i zgonów. Zmarły 133 osoby

Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

 

Ruszają kolejne szpitale tymczasowe

W związku z bardzo szybko rosnącą liczbą zakażeń w środę, 27 października miała zostać wznowiona działalność szpitala tymczasowego w Ostrołęce, natomiast 2 listopada - jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia - zostanie uruchomiony szpital tymczasowy w Poznaniu. W planach jest również otwarcie w najbliższym czasie tymczasowej lecznicy na Okęciu.

Podczas konferencji prasowej 26 października szef resortu zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że prognozy resortu dotyczące liczby zakażeń nie sprawdziły się.

- Nasze pierwotne prognozy wymagają przeszacowania, a dolne przedziały liczby zakażeń na koniec listopada i grudnia będą z całą pewnością bliżej 10 tysięcy niż 7 tysięcy przypadków - mówił szef resortu zdrowia.

Czytaj: Niedzielski: Musimy przeszacować prognozy. Zakażeń będzie więcej niż przewidywaliśmy

Prymas Polski o 1 listopada i cmentarzach: roztropnie, rozważnie, zachowując zasady bezpieczeństwa

Cmentarze na 1 listopada. Minister zdrowia apeluje na Wszystkich Świętych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum