• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

43 tys. osób mogło dostać błędne wyniki testów na koronawirusa w Wielkiej Brytanii

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP15 października 2021 14:50

Nawet 43 tys. osób mogło dostać błędne wyniki testów na obecność koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Dostały informację, że nie wykryto u nich obecności koronawirusa, choć były zakażone.

Testy na koronawirusa Fot. AdobeStock
  • Nawet 43 tys. osób mogło dostać błędne wyniki testów na obecność koronawirusa w Wielkiej Brytanii
  • Dostały informację, że nie wykryto u nich obecności koronawirusa, choć były zakażone
  • To skutek błędów w jednym z prywatnych laboratoriów w środkowej Anglii. Po wykryciu nieprawidłowości testy w tym miejscu zostały zawieszone

43 tys. osób mogło dostać błędne wyniki testów na obecność koronawirusa 

Po dochodzeniu rządowego systemu wykrywania kontaktów, NHS Test and Trace, testy w laboratorium Immensa Health Clinic w Wolverhampton w środkowej Anglii zostały zawieszone, a wszystkie próbki zostały przesłane do innych laboratoriów. NHS Test and Trace kontaktuje się obecnie z osobami, których dotyczy problem, aby poprosić je o ponowne wykonanie testu.

Wątpliwości co do Immensa Health Clinic pojawiły się, gdy ludzie mieli pozytywne wyniki szybkich testów antygenowych, ale negatywne wyniki przeprowadzanych w laboratorium testów typu PCR, które co do zasady są bardziej wiarygodne.

Wprawdzie żadne testy nie mają absolutnie 100-procentowej wiarygodności, ale w przypadku tego laboratorium zauważono wyjątkowo dużą liczbę niezgodnych wyników. Błąd może oznaczać, że te 43 tys. osób zakażonych koronawirusem błędnie poinformowano, iż mogą zakończyć izolację i przez to mogły przekazywać wirusa innym.

Czytaj również: Koronawirus. Ponad 45 tys. zakażeń jednego dnia. To rekord z Wielkiej Brytanii

Sprawdzono około 400 tys. próbek

Szybkie testy antygenowe są szeroko stosowane np. w szkołach i miejscach pracy w celu znalezienia osób bez objawów, które są zakażone i mogą rozprzestrzeniać wirusa. W przypadku pozytywnego wyniku dana osoba zobowiązana jest do wykonania testu typu PCR i jeśli jego wynik jest ponownie pozytywny, musi się izolować, a jeśli negatywny - może zakończyć izolację.

Według Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), w Immensa Health Clinic przebadane zostało ok. 400 tys. próbek, z czego 43 tys. osób - głównie z południowo-zachodniej Anglii - mogło błędnie otrzymać negatywne wyniki. Jak podano, problem dotyczy testów przeprowadzonych między 8 września a 12 października.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum