• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pierwsze apteki już testują na COVID-19. Farmaceuci w gotowości

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, NFZ27 stycznia 2022 14:31

Od 27 stycznia możliwe jest wykonywanie testów antygenowych na koronawirusa w aptekach. Rano w systemie zarejestrowało się ponad 60 aptek, kilka godzin później było ich już ponad 100. Jak testowanie wygląda w praktyce pokazują na zdjęciach rzecznicy oddziałów NFZ.

Pierwsze apteki już testują na COVID-19. Farmaceuci w gotowości
Zdjęcia opublikowane przez rzeczników prasowych NFZ na Twitterze
  • Od 27 stycznia możliwe jest wykonywanie testów antygenowych na koronawirusa w aptekach. Rano w systemie zarejestrowało się ponad 60 aptek, kilka godzin później było ich już ponad 100
  • Jak testowanie wygląda w praktyce pokazują na zdjęciach farmaceuci oraz rzecznicy wojewódzkich oddziałów NFZ
  • W aptekach kolejek nie ma, ale na testy zgłaszają się już pierwsi chętni. Warto pamiętać, że wyniki aptecznych testów będą wprowadzane do systemu

Pierwsze apteki już testują na COVID-19

- Już 105 aptek zgłosiło się do przeprowadzenia darmowych testów antygenowych - poinformował w czwartek przed południem resort zdrowia. Możliwość wykonywania testów na koronawirusa w aptekach to nowość, którą "uruchomiono" 27 stycznia. 

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia nie ma ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby. Ale - co istotne - przy dodatnim wyniku testu osoba zakażona automatycznie zostanie skierowana na izolację domową.

- Farmaceuta pobierze Ci wymaz z nosogardzieli, wykona test i umieści Twój wynik w systemie, czyli zobaczysz go na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

Listę aptek, w których można wykonać test jest dostępna TU

Jak testowanie wygląda w praktyce pokazują na zdjęciach sami farmaceuci oraz rzecznicy wojewódzkich oddziałów NFZ.

Test antygenowy. Co to jest?

Jak przy tej okazji przypomina resort zdrowia na rządowych stronach, testy antygenowy, który wykonują farmaceuci w aptekach to szybki test diagnostyczny, który z dużym prawdopodobieństwem wskazuje, czy jesteś zakażony/a koronawirusem..

Test realizowany w aptece jest:

  • bezpłatny
  • szybki – wynik masz po kilku–kilkunastu minutach
  • łatwy do wykonania.

Po teście antygenowym otrzymasz:

  • Unijny Certyfikat COVID po teście antygenowym (ważny 48 godzin)
  • po 10 dniach od pozytywnego wyniku testu – Krajowy Certyfikat COVID. Certyfikat ten nie będzie jednak podstawą do przekraczania granicy, będzie ważny tylko w Polsce.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum