CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowa kombinacja leków zmniejsza ryzyko zgonu niektórych chorych na raka płuc o ponad 30 procent

OPRAC. ML • Źródło: PAP

Nowa kombinacja leków zmniejsza ryzyko zgonu niektórych chorych na raka płuc o ponad 30 procent
Połączenie ramucyrumabu z pembrolizumabem zmniejsza ryzyko zgonu. Fot. AdobeStock

Połączenie ramucyrumabu z pembrolizumabem zmniejszyło o 31 proc. ryzyko zgonu w porównaniu ze standardową terapią u pacjentów z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, u których doszło do progresji po wcześniejszej immunoterapii – poinformowano podczas zjazdu American Society of Clinical Oncology (ASCO) w Chicago.

Dodano: 07 czerwca 2022, 08:53 Aktualizacja: 05 lipca 2022, 14:08
  • Badanie przeprowadzone zostało w ramach protokołu Lung Cancer Master Protocol (Lung-MAP)
  • Wykazało, że pacjenci z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuc, u których doszło do progresji nowotworu po wcześniejszej immunoterapii, żyli znacznie dłużej, gdy byli leczeni kombinacją ramucyrumabu z pembrolizumabem niż w przypadku standardowych terapii
  • Mediana czasów przeżycia całkowitego (OS) wyniosła odpowiednio 14,5 i 11,6 miesiąca

Szansa dla pacjentów onkologicznych

Pembrolizumab należy do klasy leków immunoterapeutycznych znanych jako inhibitory immunologicznego punktu kontrolnego (ICI), a ramucyrumab jest inhibitorem receptora 2 czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGFR-2), czyli należy do klasy leków blokujących enzym potrzebny do tworzenia naczyń krwionośnych.

Do randomizowanego badania fazy 2. włączono 136 kwalifikujących się pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca w stadium IV lub nawrotowym. Pacjenci ci byli wcześniej leczeni ICI. We wszystkich przypadkach guzy pacjentów ostatecznie stały się oporne na te leki i rozrosły się lub rozprzestrzeniły przed włączeniem pacjenta do badania.

Badanie zostało przeprowadzone w ramach Lung-MAP, pierwszego badania precyzyjnego leczenia raka płuc wspieranego przez National Cancer Institute (NCI), część National Institutes of Health (NIH). Głównym badaczem była dr Karen Reckamp, dyrektor Oddziału Onkologii Medycznej i zastępca dyrektora badań klinicznych w Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles.

- To pierwsze badanie, które wykazało poprawę przeżywalności dzięki hamowaniu ICI i VEGFR u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc, u których doszło do progresji guza po wcześniejszym ICI - powiedziała dr Reckamp.

Wyniki zaprezentowano na dorocznym zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) 2022 w Chicago i jednocześnie opublikowano w "Journal of Clinical Oncology".

Autorzy zauważają, że stosunkowo niewielka wielkość próbki oznacza, że wyniki nie mogą być postrzegane jako ostateczne, a połączenie leków powinno być zbadane w większym badaniu.

Uzasadniona jest próba 3 fazy kombinacji w celu lepszej oceny wpływu zastosowanej kombinacji - powiedziała Reckamp.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU