Leki na kaszel z folkodyną zostaną wycofane z obrotu. EMA ostrzega

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła cofnięcie unijnych pozwoleń na dopuszczenie do obrotu leków zawierających folkodynę, stosowanych u dorosłych i dzieci w leczeniu kaszlu. Jak wskazuje EMA stosowanie folkodyny jest czynnikiem ryzyka wystąpienia reakcji anafilaktycznej (nagłej, ciężkiej i zagrażającej życiu reakcji alergicznej) na NMBA.
Leki na kaszel zawierające folkodynę zostaną wycofane z obrotu
- Komitet ds. bezpieczeństwa EMA, PRAC, zakończył przegląd leków zawierających folkodynę, stosowanych u dorosłych i dzieci w leczeniu nieproduktywnego (suchego) kaszlu oraz, w połączeniu z innymi substancjami czynnymi, w leczeniu objawów przeziębienia i grypy, i zalecił cofnięcie unijnych pozwoleń na dopuszczenie do obrotu tych leków - poinformowała 2 grudnia Europejska Agencja Leków.
EMA informuje, że "z dostępnych danych wynika, że stosowanie folkodyny w okresie 12 miesięcy przed znieczuleniem ogólnym za pomocą środków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe (NMBA) jest czynnikiem ryzyka wystąpienia reakcji anafilaktycznej (nagłej, ciężkiej i zagrażającej życiu reakcji alergicznej) na NMBA".
- Ponieważ nie było możliwe określenie skutecznych środków w celu zminimalizowania tego ryzyka ani zidentyfikowanie populacji pacjentów, dla których korzyści ze stosowania folkodyny przewyższają ryzyko, leki zawierające folkodynę są wycofywane z rynku Unii Europejskiej i w związku z tym nie będą już dostępne na receptę lub bez recepty - czytamy w komunikacie.
Agencja podkreśla, że osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny rozważyć odpowiednie alternatywne metody leczenia i doradzić pacjentom zaprzestanie przyjmowania leków zawierających folkodynę.
Czy lekarz może odmówić skierowania do specjalisty?
EMA zaleca pacjentom kontakt z lekarzem w określonych sytuacjach
- Personel medyczny powinien również sprawdzić, czy pacjenci, u których zaplanowano znieczulenie ogólne NMBA, stosowali folkodynę w ciągu ostatnich 12 miesięcy i być świadomi ryzyka wystąpienia reakcji anafilaktycznych u tych pacjentów - wskazano.
Informacje dla pacjentów:
- Niedawne badanie wykazało, że stosowanie leków zawierających folkodynę, stosowanych w leczeniu suchego kaszlu u dorosłych i dzieci, wiąże się z ryzykiem wystąpienia reakcji anafilaktycznych (nagła, ciężka i zagrażająca życiu reakcja alergiczna) na niektóre leki zwane blokowaniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego środków (NMBA) stosowanych w znieczuleniu ogólnym.
- Ponieważ nie zidentyfikowano skutecznych środków minimalizujących to ryzyko, leki folkodyny są wycofywane z rynku UE.
- Jeśli przyjmujesz folkodynę, porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą – zaproponują inne leczenie.
- Jeśli potrzebujesz znieczulenia ogólnego za pomocą NMBA i przyjmowałeś folkodynę w ciągu ostatnich 12 miesięcy, porozmawiaj ze swoim pracownikiem służby zdrowia i zadaj mu wszelkie pytania.
Informacje dla pracowników służby zdrowia - Wyniki niedawnego badania ALPHO pokazują, że stosowanie folkodyny w ciągu 12 miesięcy poprzedzających znieczulenie wiąże się z ryzykiem okołoanestetycznej reakcji anafilaktycznej związanej ze środkami blokującymi przewodnictwo nerwowo-mięśniowe (NMBA) (OR skorygowany = 4,2 CI 95% [2,5; 6,9]).
- Ponieważ nie zidentyfikowano skutecznych środków minimalizujących to ryzyko, pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leków zawierających folkodynę są cofane w UE.
- Pracownicy służby zdrowia nie powinni już przepisywać ani wydawać leków zawierających folkodynę i powinni rozważyć odpowiednie alternatywne metody leczenia. Należy zalecić pacjentom przerwanie leczenia tymi lekami.
- W przypadku pacjentów planowanych do poddania się znieczuleniu ogólnemu za pomocą NMBA pracownicy służby zdrowia powinni sprawdzać, czy pacjenci stosowali leki zawierające folkodynę w ciągu ostatnich 12 miesięcy i zachowywać świadomość potencjalnej okołoanestetycznej reakcji anafilaktycznej związanej z NMBA.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Cukrzyca. Nowe wytyczne konsultantów krajowych: normy glukozy, objawy, leczenie
-
Od teraz dwa popularne leki dostępne bez recepty. Decyzje już obowiązują
-
ZUS przypomina o ważnym terminie. Czas do 31 stycznia
-
Długo niedostępny lek w końcu wraca do aptek. Ruszają dostawy
-
Rewolucja dla pacjentów i szpitali od 1 lutego. Dyrektorzy mają jednak wątpliwości
-
Szpital wojewódzki zatrudni pielęgniarki i położne oddziałowe. Konkurs dotyczy 18 stanowisk