• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dziś rozporządzenie o kwarantannie. Od 25 stycznia kwarantanna krócej

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP24 stycznia 2022 07:10

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że rozporządzenie krótsza kwarantanna będzie obowiązywała od wtorku, 25 stycznia.

Dziś rozporządzenie o kwarantannie. Od 25 stycznia kwarantanna krócej
Kwarantanna od 25 stycznia będzie trwać 7 dni. Fot. Shutterstock
  • Rzecznik MZ oficjalnie przekazał, że rozporządzenie skracające kwarantannę do 7 dni opublikowane zostanie w poniedziałek, 24 stycznia, a wejdzie w życie we wtorek, 25 stycznia.
  • Przesunięcie wynika z ostatnich zmian w systemie informatycznym obsługującym zdarzenia epidemiczne
  • Skrócenie kwarantanny jest możliwe z powody ewolucji wirusa, który obecnie daje objawy znacznie szybciej

Kwarantanna od 25 stycznia krócej

Rozporządzenie skracające kwarantannę do siedmiu dni zostanie opublikowane w poniedziałek, wejdzie w życie od wtorku – przekazał w niedzielę PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jeden dzień przesunięcia w czasie - jak wyjaśnił - wynika z konieczności ostatnich zmian w systemie informatycznym obsługującym zdarzenia epidemiczne, co będzie miało miejsce właśnie w poniedziałek.

Zgodnie z zapowiedziami rządu skrócona kwarantanna miała objąć osoby kierowane na nią od poniedziałku 24 stycznia. W związku z przesunięciem dnia ogłoszenia, przepisy wejdą w życie we wtorek 25 stycznia.

Dlaczego kwarantanna została skrócona?

Skrócenie kwarantanny jest możliwe - jak uzasadnia MZ - z powodu ewolucji wirusa, który tak w wariancie Delta, jak i Omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje. Resort podnosi, że po 7 dniach bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W myśl obecnych przepisów, co do zasady, kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.

W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum