CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Amantadyna bez efektów w leczeniu COVID-19. ABM pokazała wyniki badań

OPRAC. JPP • Źródło: AGENCJA BADAŃ MEDYCZNYCH

Amantadyna bez efektów w leczeniu COVID-19. ABM pokazała wyniki badań
Amantadyna bez efektów w leczeniu COVID-19. ABM opublikowała wyniki badań Fot. AdobeStock

Agencja Badań Medycznych w związku z zakończeniem badań wydała komunikat w sprawie skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19. - Nie można stwierdzić, że podawanie amantadyny wpływa na leczenie i przeciwdziała progresji w kierunku niewydolności oddechowej u pacjentów we wczesnej fazie COVID-19 - poinformowano.

Dodano: 22 stycznia 2023, 15:00

 

Amantadyna bez efektów w leczeniu COVID-19. ABM opublikowała wyniki badań

Agencja Badań Medycznych (ABM) w komunikacie z 20 stycznia poinformowała o wynikach badań nad zastosowaniem amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19 u pacjentów zarażonych SARS-CoV-2. Projekt był realizowany przez zespół badawczy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Konrada Rejdaka.

- Wyniki badania uwzględniają dane pochodzące od 99 pacjentów: 49 osób badanych w grupie leczonej amantadyną oraz 50 osób badanych w grupie placebo. Na podstawie wyników badań zespołu prof. Konrada Rejdaka nie można stwierdzić, że podawanie amantadyny wpływa na leczenie i przeciwdziała progresji w kierunku niewydolności oddechowej u pacjentów we wczesnej fazie COVID-19 - przekazała ABM.

Eksperci Agencji wskazywali, że obserwowana u części pacjentów leczonych amantadyną poprawa zaburzeń snu i zmniejszenie objawów depresyjnych może wiązać się z efektem, jaki ta substancja wywołuje na centralny układ nerwowy (działając objawowo, redukując nadmierną senność i poprawiając nastrój).

- W oparciu o uzyskane przez zespół prof. Konrada Rejdaka wyniki badania nie można rekomendować stosowania amantadyny wśród pacjentów ambulatoryjnych - podsumowuje ABM.

Jak przypomina, wniosek ten jest zgodny z wynikami badań zespołu prof. Adama Barczyka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU