Amantadyna bez efektów w leczeniu COVID-19. ABM pokazała wyniki badań

Agencja Badań Medycznych w związku z zakończeniem badań wydała komunikat w sprawie skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19. - Nie można stwierdzić, że podawanie amantadyny wpływa na leczenie i przeciwdziała progresji w kierunku niewydolności oddechowej u pacjentów we wczesnej fazie COVID-19 - poinformowano.
Dwa ważne leki na cukrzycę wracają do aptek
Amantadyna bez efektów w leczeniu COVID-19. ABM opublikowała wyniki badań
Agencja Badań Medycznych (ABM) w komunikacie z 20 stycznia poinformowała o wynikach badań nad zastosowaniem amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19 u pacjentów zarażonych SARS-CoV-2. Projekt był realizowany przez zespół badawczy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Konrada Rejdaka.
- Wyniki badania uwzględniają dane pochodzące od 99 pacjentów: 49 osób badanych w grupie leczonej amantadyną oraz 50 osób badanych w grupie placebo. Na podstawie wyników badań zespołu prof. Konrada Rejdaka nie można stwierdzić, że podawanie amantadyny wpływa na leczenie i przeciwdziała progresji w kierunku niewydolności oddechowej u pacjentów we wczesnej fazie COVID-19 - przekazała ABM.
Eksperci Agencji wskazywali, że obserwowana u części pacjentów leczonych amantadyną poprawa zaburzeń snu i zmniejszenie objawów depresyjnych może wiązać się z efektem, jaki ta substancja wywołuje na centralny układ nerwowy (działając objawowo, redukując nadmierną senność i poprawiając nastrój).
- W oparciu o uzyskane przez zespół prof. Konrada Rejdaka wyniki badania nie można rekomendować stosowania amantadyny wśród pacjentów ambulatoryjnych - podsumowuje ABM.
Jak przypomina, wniosek ten jest zgodny z wynikami badań zespołu prof. Adama Barczyka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Obowiązkowa informacja do ZUS. Termin mija 31 stycznia
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)
POLECAMY W PORTALU
-
Cukrzyca. Nowe wytyczne konsultantów krajowych: normy glukozy, objawy, leczenie
-
Od teraz dwa popularne leki dostępne bez recepty. Decyzje już obowiązują
-
ZUS przypomina o ważnym terminie. Czas do 31 stycznia
-
Długo niedostępny lek w końcu wraca do aptek. Ruszają dostawy
-
Rewolucja dla pacjentów i szpitali od 1 lutego. Dyrektorzy mają jednak wątpliwości
-
Szpital wojewódzki zatrudni pielęgniarki i położne oddziałowe. Konkurs dotyczy 18 stanowisk