×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ZUS odda pieniądze, ale koniecznie trzeba złożyć wniosek. Często chodzi o duże kwoty

Autor: oprac. KK • Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych31 marca 2023 17:42

ZUS gwarantuje, że wypłaci pieniądze zgromadzone na subkoncie osoby ubezpieczonej np. w przypadku jej śmierci. Jednak, aby uruchomić wypłatę, konieczny jest specjalny wniosek.

ZUS odda pieniądze, ale koniecznie trzeba złożyć wniosek. Często chodzi o duże kwoty
ZUS odda należne pieniądze. Trzeba spełnić jeden ważny warunek Fot. AdobeStock

 

ZUS wypłaci pieniądze, ale trzeba złożyć wniosek o wypłatę

Pieniądze zgromadzone w ZUS na subkoncie osoby ubezpieczonej  podlegają podziałowi i wypłacie np. w przypadku jej śmierci. Tak, jak środki zgromadzone na rachunku w OFE - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Właściciel pieniędzy i subkonta może wskazać osoby uprawnione do tych środków, a taką dyspozycję można zmienić w każdym momencie. Brak tego wskazania oznacza, że środki z subkonta wchodzą do masy spadkowej.

 - W przypadku śmierci osoby, która nie była w OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, na podstawie złożonego wskazania, ZUS informuje uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie osoby zmarłej, o możliwości złożenia wniosku o wypłatę. I to pomimo, że przepisy ustawy nie nakładają na ZUS tego obowiązku - wyjaśnia Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

ZUS tłumaczy, jak odzyskać pieniądze z subkonta bez pośredników

Pieniądze na subkoncie są dzielone w oparciu o złożone przez ubezpieczonego oświadczenie i wskazanie, na podstawie wniosku, osoby uprawnionej do tych środków.

- Środki z subkonta zmarłego, które nie zostaną podzielone w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku - wchodzą do spadku - dodaje rzecznik.

ZUS podkreśla, że aby odzyskać pieniądze z subkonta nie trzeba korzystać z pośredników. - Wystarczy przyjść do ZUS i złożyć wniosek. Odpowiednie formularze są dostępne na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 - Jeśli ubezpieczony ma subkonto w ZUS i jednocześnie jest członkiem OFE, podział środków zaczyna się w funduszu emerytalnym. Oznacza to, że w pierwszej kolejności musi złożyć wniosek do swojego OFE, aby otrzymać należne środki. Fundusz ma obowiązek zawiadomić ZUS. Zarówno o osobach, na rzecz których podzielił środki z rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w razie śmierci osoby, dla której ZUS prowadzi subkonto, jak i o ich udziale w tych środkach, w terminie 14 dni od podziału - wskazuje ZUS..

Podział składek na subkoncie jest konsekwencją podziału środków w OFE. Po tym, jak do ZUS wpłynie zawiadomienie z funduszu emerytalnego, ZUS ma trzy miesiące na podział i wypłatę środków z subkonta.

Oprac. KK
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze