Zmiany w dokumentacji medycznej. Jest jednolity tekst rozporządzenia MZ
W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia ministra zdrowia ws. dokumentacji medycznej. Dokument określa rodzaje, zakres i wzory dokumentacji medycznej oraz sposoby jej przetwarzania.

- 22 czerwca w Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia ministra zdrowia ws. dokumentacji medycznej.
- Dokumentacja taka dzieli się na indywidualną - wewnętrzną i zewnętrzną - oraz zbiorczą
- W obwieszczeniu uwzględnione zostały również kwestie związane z zabezpieczeniem dokumentacji medycznej
30 czerwca wchodzą ważne zmiany na SOR-ach
Dokumentacja medyczna. Jest jednolity tekst rozporządzenia
22 czerwca w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.
Dokument dokonuje podziału dokumentacji medycznej na indywidualną oraz zbiorczą.
Indywidualna dokumentacja medyczna dzieli się na wewnętrzną - sporządzaną na potrzeby podmiotu leczniczego i mogącą obejmować m. in. zlecenie transportu lotniczego, zakres przeprowadzonych czynności ratunkowych czy kartę przebiegu znieczulenia oraz zewnętrzną - na potrzeby pacjenta, w ramach której pacjent może otrzymać skierowanie, książeczkę zdrowia dziecka, kartę szczepień, zaświadczenie lub orzeczenie.
Zgodnie z rozporządzeniem dokumentacja medyczna może być nie tylko indywidualna, ale i zbiorcza. Obejmuje m. in. numery PESEL pacjentów, ich imiona i nazwiska, a także oznaczenie podmiotu leczniczego.
Bezpieczeństwo dokumentacji medycznej
Dokumentacja medyczna musi być zabezpieczona przy zastosowaniu "metod i środków ochrony dokumentacji, których skuteczność w czasie ich zastosowania jest powszechnie uznawana", a dostęp do niej mają mieć tylko uprawnione osoby.
Aby dokumentacja mogła być zabezpieczona, muszą ponadto być spełnione poniższe wymogi:
- systematyczne szacowanie ryzyka zagrożeń oraz zarządzanie tym ryzykiem;
- opracowanie i stosowanie udokumentowanych procedur zabezpieczania dokumentacji i systemów ich przetwarzania, w tym procedur dostępu oraz przechowywania;
- stosowanie środków bezpieczeństwa adekwatnych do zagrożeń, uwzględniających najnowszy stan wiedzy;
- dbałość o aktualizację oprogramowania;
- bieżąca kontrola funkcjonowania organizacyjnych i techniczno-informatycznych sposobów zabezpieczenia, a także okresowe dokonywanie oceny skuteczności tych sposobów;
- przygotowanie i realizacja planów przechowywania dokumentacji w długim czasie, w tym jej przenoszenia na informatyczne nośniki danych i do nowych formatów danych, jeżeli tego wymaga zapewnienie ciągłości dostępu do dokumentacji.
DO POBRANIA
ZOBACZ KOMENTARZE (1)