×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wystawianie i realizowanie recept: obowiązują już nowe zasady

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia08 września 2019 15:54

Od soboty (7 września) weszła w życie ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz. U. z 2019 r., poz. 1590), która wprowadza m.in. nowe zasady wystawiania i realizowania recept.

Wystawianie i realizowanie recept: obowiązują już nowe zasady
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli chodzi o recepty papierowe, zmienia się niewiele - pacjent będzie miał 30 dni na wykupienie przepisanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego czy wyrobu medycznego - informuje Rzeczpospolita.

Jeżeli chodzi o receptę elektroniczną, od 7 września pacjent ma aż 365 dni na wykupienie leków. Wyjątkiem będą recepty na antybiotyki - tak jak wcześniej ważne będą 7 dni. Recepty na środki odurzające, substancje psychotropowe, preparaty zawierające te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1 będzie można zrealizować w ciągu 30 dni.

Lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego na 360 dni stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania. Na jednej papierowej recepcie ilość leku nie może przekraczać ilości niezbędnej do 120-dniowego stosowania. Lekarze mogą przepisać jednocześnie do 12 recept w postaci papierowej na następujące po sobie okresy stosowania liczące łącznie maksymalnie 360 dni (dotychczas było to możliwe na trzy miesiące).

Pielęgniarka i położna na e-recepcie mogą przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania.

Leków przepisanych na cały rok nie można wykupić jednorazowo, a maksymalnie na 180 dni.

Więcej: rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze