×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Świadczenie pielęgnacyjne zamrożone? W sprawie waloryzacji interweniuje RPO

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP02 kwietnia 2023 09:00

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do resortu rodziny w związku z waloryzacją świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób z niepełnosprawnością. Z powodu wysokiej inflacji minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w 2023 roku dwa razy, natomiast przepisy regulujące tryb waloryzacji świadczenia nie przewidują dwukrotnej podwyżki w ciągu roku.

Świadczenie pielęgnacyjne zamrożone? W sprawie waloryzacji interweniuje RPO
Niepełnosprawni: czy będzie zmiana przepisów w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego? Fot. Adobestock
  • Do RPO docierają informacje, że świadczenie pielęgnacyjne dla opiekunów osób z niepełnosprawnością nie wzrośnie w 20-23 r.
  • Nie będzie podlegało waloryzacji wynikającej ze wzrostu od 1 lipca 2023 r. minimalnego wynagrodzenia za pracę
  • Zdaniem Rzecznika wymaga to zmiany przepisów

Dwa terminy waloryzacji: wpływ ma inflacja

Zgodnie ustawą o świadczeniach rodzinnych kwota świadczenia pielęgnacyjnego podlega corocznej waloryzacji od 1 stycznia. Polega ona na zwiększeniu kwoty świadczenia pielęgnacyjnego o wskaźnik waloryzacji.

Wskaźnikiem tym jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na 1 stycznia roku, w którym jest przeprowadzana waloryzacja, w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej 1 stycznia roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzana waloryzacja.

Natomiast ustawa o minimalnym wynagrodzeniu określa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w zależności od prognozowanej na następny rok inflacji. Jeśli wyniesie ona co najmniej 5 proc., wtedy ustala się dwa terminy - od 1 stycznia i od 1 lipca. Jeśli poniżej, to jeden - od 1 stycznia.

W ocenie RPO przepisy regulujące tryb waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego wymagają dostosowania do tych terminów tak, aby w sytuacji dwukrotnej w ciągu roku zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego podlegała także tej regule.

Tym samym zastępca RPO Stanisław Trociuk poprosił minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg o podjęcie stosownych działań prawodawczych.

Wysokość świadczenia w drugiej połowie roku

- Aktualny stan prawny powoduje, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w okresie od lipca do grudnia 2023 r. pozostanie na niezmienionym poziomie, mimo wzrostu od 1 lipca minimalnego wynagrodzenia za pracę, a więc zmiany wskaźnika waloryzacji świadczenia. Problemu nie rozwiązuje perspektywa uwzględnienia zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę przy okazji waloryzacji świadczenia w styczniu 2024 r., ponieważ nie ma mechanizmu pozwalającego na zmianę wysokości świadczenia z mocą wsteczną i uzyskania wyrównania za okres od lipca do grudnia - wskazano w piśmie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Rzecznik przypomniał, że w świetle art. 67 ust. 2 Konstytucji RP obywatel pozostający bez pracy nie z własnej woli i niemający innych środków utrzymania ma prawo do zabezpieczenia społecznego służącego zaspokajaniu niezbędnych potrzeb.

Zasadniczym celem świadczenia pielęgnacyjnego jest częściowe pokrycie wydatków ponoszonych przez rodzinę w związku z koniecznością zapewnienia opieki i pielęgnacji osobie z niepełnosprawnością. Tym samym ma więc zabezpieczyć egzystencję osób z niepełnosprawnością przez wspieranie ich opiekunów.

Świadczenia a konwencja ONZ

RPO zwrócił również uwagę na Konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, która wskazuje, że państwa powinny podjąć odpowiednie kroki, aby zagwarantować osobom z niepełnosprawnościami m.in. prawo do odpowiednich warunków życia ich samych i ich rodzin oraz prawo do ochrony socjalnej bez dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność.

- Zgodnie z Konwencją świadczenia pieniężne mają również przeciwdziałać sytuacjom ubóstwa i skrajnego ubóstwa, w których mogą znaleźć się osoby z niepełnosprawnościami. Państwa nie mogą zwiększać trudności, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami, zmniejszając ich dochody w czasach kryzysu gospodarczego lub finansowego albo stosując działania oszczędnościowe, niezgodne z normami dotyczącymi praw człowieka - przypomniał dodając, że świadczenie pielęgnacyjne pozostaje w ścisłym związku z realizacją tych założeń Konwencji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum