Senat za wykonywaniem zawodu fizjoterapeuty w formie praktyk zawodowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2018 15:41

Umożliwienie fizjoterapeutom wykonywania zawodu w ramach indywidualnych i grupowych praktyk zawodowych zakłada nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, którą w środę (21 listopada) poparł Senat.

Senat za wykonywaniem zawodu fizjoterapeuty w formie praktyk zawodowych
Fot. Piotr Waniorek/Żelazna Studio

Za ustawą głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Ustawa z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty wprowadziła przepisy określające zasady wykonywania tej profesji jako samodzielnego zawodu medycznego. Wraz z jej wejściem w życie fizjoterapeuci stali się grupą zawodową podlegającą ścisłym zasadom wykonywania zawodu, które są zbliżone do zasad wykonywania zawodów lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej.

Autorzy nowelizacji wskazywali, że w części dotyczącej uprawnień i obowiązków dotyczących form wykonywania zawodu fizjoterapeuty uregulowania zawierają rozwiązania mniej korzystne w porównaniu z samodzielnymi zawodami medycznymi. Chodzi o brak możliwości wykonywania zawodu w formie indywidualnych i grupowych praktyk zawodowych. Ta forma udzielania świadczeń zdrowotnych jest przystosowana do potrzeb prowadzenia działalności leczniczej osobiście oraz - zależnie od jej zakresu i rozmiaru - umożliwia ograniczenie wymagań organizacyjnych w porównaniu z pozostałymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą.

Sytuacja ta - jak wskazywano - jest szczególnie niekorzystna dla fizjoterapeutów, których znaczna część udziela świadczeń zdrowotnych osobiście, często wyłącznie w miejscu wezwania lub w jednym zakładzie leczniczym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum