Rehabilitacja domowa. KIF: lekarz na tym poziomie nie powinien być wskazywany jako wymóg
- Docelową intencją Krajowej Izby Fizjoterapeutów jest wprowadzenie zmian legislacyjnych, które zniosą obowiązek zatrudnienia lekarza w rehabilitacji domowej wykonywanej w zakresie ambulatorium - informuje Krajowa Izba Fizjoterapeutów. Przypomina, że zmienione zarządzenie wejdzie w życie 1 kwietnia

- Z dniem 1 kwietnia 2023 r. wchodzą w życie zmiany wprowadzone zarządzeniem Prezesa NFZ z dnia 10 stycznia 2023 r. - przypomina KIF
- Pierwotne zarządzenie zakładało rejonizację rehabilitacji domowej w zakresie "ambulatorium do województwa" oraz miało wejść w życie z dniem 1 stycznia br.
- - Podkreślenia wymaga to, że dzięki podjętym działaniom przez KIF rejonizacja została wycofana, a pozostałe zmiany odroczono do 1 kwietnia podała izba w komunkacie
Znieść obowiązek zatrudniania lekarzy
Docelową intencją KIF jest wprowadzenie zmian legislacyjnych, które zniosą obowiązek zatrudnienia lekarza w rehabilitacji domowej wykonywanej w zakresie ambulatorium.
Jak informuje KIF, świadczenia lekarskie w rehabilitacji domowej w zakresie ambulatorium w 2021 r. wyniosły 0,05 proc., zaś w 2022 r. – 0,06 proc. Dlatego uznają, że ten obowiązek moż na znieść.
- Fizjoterapeuci wykonują samodzielny zawód medyczny i z mocy prawa mają możliwość diagnozowania i określania planu fizjoterapii samodzielnie. Obowiązek zatrudnienia lekarza, specjalnie do tego celu dedykowanego, obciążałoby finansowo, szczególnie małe ośrodki lecznicze. Stoimy zatem na stanowisku, że lekarz na tym poziomie nie powinien być wskazywany jako wymóg. Prowadzimy w tym zakresie rozmowy z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia oraz z Ministerstwem Zdrowia - poinformowała Izba.
- Mamy nadzieję, że w wyniku rozmów wprowadzone zostaną rozwiązania, które pozwolą na zwiększenie dostępu do fizjoterapii w warunkach domowych, w tym likwidacji „białych plam” wskazanych w mapach potrzeb zdrowotnych - podają w komunikacie fizjoterapeuci.
Przypomnijmy, po publikacji wspomnianego zarządzenia Prezesa NFZ środowisko fizjoterapeutów stwierdziło "nie tego oczekiwaliśmy".
- Podtrzymujemy stanowisko, iż wprowadzony w tym zarządzeniu zapis zmusza placówki dotychczas wykonujące fizjoterapię domową w ramach podpisanych umów na udzielanie świadczeń w warunkach ambulatoryjnych i bezpośrednio wpłynie na ograniczenie dostępności do zabiegów, ze względu na zwiększenie wymogów w zakresie zatrudnienia. W efekcie spowoduje to pozostawienie licznej grupy pacjentów bez możliwości skorzystania ze świadczeń w warunkach domowych - informowała w połowie stycznia Izba.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)