×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przychodnia ukarana za leczenie amantadyną. Sąd poparł decyzję RPP

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP07 lutego 2023 18:00

7 lutego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę przychodni lekarskiej na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie amantadyny – podało biuro rzecznika.

Przychodnia ukarana za leczenie amantadyną. Sąd poparł decyzję RPP
Sąd oddalił skargę przychodni z Przemyśla na decyzję RPP w sprawie amantadyny Fot. AdobeStock
  • W lutym 2022 r. Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że przychodnia Optima z Przemyśla, stosując u pacjentów leki zawierające amantadynę, narusza zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej
  • Rzecznik nakazał wówczas zaniechania takiego postępowania. Optima sp. z o.o. zaskarżyła decyzję
  • Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił we wtorek skargę
  • W uzasadnieniu ustnym - jak podano w informacji biura rzecznika - sąd wskazał, że brak jest wątpliwości co do słuszności stanowiska Rzecznika Praw Pacjenta, który zgromadził w sprawie kompletny materiał dowodowy i właściwie go ocenił

7 lutego sąd oddalił skargę przychodni z na decyzję RPP w sprawie amantadyny

Rzecznik Praw Pacjenta zapowiedział, że opublikuje na swojej stronie internetowej pisemne uzasadnienie wyroku niezwłocznie po jego otrzymaniu.

- Nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność i bezpieczeństwo leczenia COVID-19 przy pomocy amantadyny. Ta terapia nie spełnia zatem podstawowego wymogu - nie jest zgodna z aktualnym stanem wiedzy medycznej - zaznaczył, cytowany w informacji Rzecznik Praw Pacjenta.

- Ponadto pacjent jest narażony na rozwój choroby i opóźnienie rozpoczęcia właściwego leczenia, a także na wystąpienie licznych działań niepożądanych, związanych ze stosowaniem leku - podkreślił.

Viregyt-K, zawierający amantadynę, zgodnie ze wskazaniem, może być stosowany w przypadku grypy typu A. W informacji biura rzecznika wskazano, że część podmiotów przepisywała ten lek pacjentom pod pretekstem leczenia zakażenia wirusem grypy. Placówki te nie potwierdzały jednak u swoich pacjentów zakażenia wirusem grypy na podstawie wyniku testu diagnostycznego. Przepisywanie amantadyny opierało się więc wyłącznie na wywiadzie z pacjentem, przeprowadzanym zazwyczaj telefonicznie.

Rzecznik wskazał, że działania niepożądane zostały wymienione w charakterystyce produktu leczniczego leku Viregyt K. Są to często zaburzenia psychiczne i zaburzenia układu nerwowego. Zdarzały się także przypadki prób samobójczych i zgonu w przypadku przedawkowania tego leku.

Leczenie - jak zaznacza rzecznik pacjentów - musi odpowiadać aktualnej wiedzy medycznej, a więc mieć rzetelnie potwierdzoną skuteczność i bezpieczeństwo. Dlatego nie można leczyć amantadyną zakażenia wirusem SARS-CoV-2 czy też COVID-19.

30 postępowań RPP w sprawie stosowania leków z amantadyną

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta poinformowało, że rzecznik wszczął i przeprowadził 30 postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, które dotyczyły stosowania leków zawierających amantadynę w terapii COVID-19.

Z informacji, które Rzecznik Praw Pacjenta otrzymał z Centrum e-Zdrowia, wynika, że niektóre placówki medyczne tylko w ciągu kilku miesięcy pandemii koronawirusa wystawiły setki, a nawet tysiące takich recept. Jedna z tych placówek wystawiła ponad 20 tys. recept.

Spośród 30 spraw Rzecznik Praw Pacjenta w 18 przypadkach uznał, że te praktyki są stosowane i nakazał ich zaniechania. W 10 przypadkach rzecznik uznał, że te praktyki były stosowane, ale placówki medyczne zaprzestały ich stosowania przed wydaniem decyzji przez rzecznika.

W dwóch przypadkach rzecznik umorzył postępowanie. Następuje to, kiedy sygnały o naruszeniu zbiorowych praw pacjentów przez placówkę medyczną nie potwierdzą się.

Biuro rzecznika podało, że zakończyły się wszystkie postępowania. Placówki poinformowały o zastosowaniu się do decyzji Rzecznika Praw Pacjenta. Obecnie rzecznik weryfikuje te informacje.

- Wystawianie recept na wskazane leki po otrzymaniu decyzji będzie oznaczało dalsze stosowanie zabronionych praktyk i będzie skutkowało nałożeniem kar pieniężnych do 500 tys. zł - podało biuro rzecznika. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze