Prezes ZUS o uproszczeniu zasad składki zdrowotnej. "To nie jest czas na nerwowe ruchy"

Autor: PAP • Źródło: PAP17 stycznia 2022 16:20

Prezes ZUS odniosła się do doniesień, jakoby Zakład Ubezpieczeń Społecznych był za uproszczeniem przepisów dotyczących składki zdrowotnej. - Obecnie nie postulujemy żadnych zmian w systemie naliczania składki zdrowotnej - powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS o uproszczeniu zasad składki zdrowotnej. "To nie jest czas na nerwowe ruchy"
Prezes ZUS: to nie czas na zmianę systemu naliczania składki zdrowotnej
  • Prezes ZUS odniosła się do doniesień, jakoby Zakład Ubezpieczeń Społecznych opowiadał się za uproszczeniem systemu dotyczącego składki zdrowotnej
  • - Obecnie nie postulujemy żadnych zmian w systemie naliczania składki zdrowotnej - powiedziała prof. Gertruda Uścińska
  • To nie jest czas na nerwowe ruchy i zmianę systemu naliczania składki zdrowotnej. ZUS skupia się na wyjaśnianiu przedsiębiorcom zmian, które niesie ze sobą Polski Ład – dodała

Prezes ZUS o uproszczeniu zasad składki zdrowotnej

Szefowa Zakładu odniosła się w ten sposób do piątkowej wypowiedzi dla PAP rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza. Według jego słów prezes Uścińska "potwierdziła, że ZUS opowiada się za uproszczeniem systemu oraz jest w stanie technicznie to wykonać: obliczyć, na podstawie rocznych zeznań podatkowych, wysokość należnej składki oraz zawiadomić przedsiębiorców o wysokości ewentualnej niedopłaty".

W odpowiedzi przesłanej PAP prof. Uścińska podkreśliła, że ZUS nie postuluje zmian w systemie naliczania składki zdrowotnej.

- To nie jest czas na nerwowe ruchy i zmianę systemu. Obecnie ZUS skupia się przede wszystkim na szkoleniach i wyjaśnianiu przedsiębiorcom zmian, które wprowadziła ustawa podatkowa Polskiego Ładu. Osoby prowadzące firmy muszą wiedzieć na czym stoją, w jakiej wysokości opłacić składkę i kiedy to zrobić - zaznaczyła prezes Zakładu.

ZUS nie postuluje zmian w systemie naliczania składki zdrowotnej

Zwróciła uwagę, że w ostatnim czasie "ZUS wykonał ogromną pracę, aby pomóc przedsiębiorcom".

- Opublikowaliśmy na stronie ZUS specjalny poradnik i prowadzimy otwarte szkolenia dla zainteresowanych. Spośród naszych pracowników wyznaczyliśmy liderów, którzy lokalnie szkolą i odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy naszych sal obsługi klientów oraz infolinia są przeszkoleni do udzielania wyjaśnień w zakresie zmian w składce zdrowotnej - wskazała prof. Uścińska.

- Dodatkowo w tym tygodniu udostępnimy specjalny kalkulator, który po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak okres rozliczeniowy, forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, pomoże obliczyć podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za dany miesiąc - dodała szefowa ZUS.

Podkreśliła, że podczas rozmowy z rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorców poruszony został temat składek.

- Rozmawialiśmy o automatyzacji rozliczeń firm z ZUS oraz konsolidacji i automatyzacja wypłaty zasiłków, które przyczynią się do minimalizacji obciążeń przedsiębiorców, ograniczą czas i koszty, jakie przedsiębiorcy musieli poświęcać na kwestie rozliczeń oraz wpłyną na uszczelnienie systemu finansów publicznych - przekazała prof. Uścińska.

Zwróciła uwagę, że automatyzacja rozliczeń to jeden z głównych punktów strategii ZUS na najbliższe lata.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum