Finał głośnej sprawy o masowe zakażenie HCV. Zasądzono wysokie odszkodowania

Autor: oprac. KM • Źródło: RMF24/Rynek Zdrowia10 sierpnia 2022 09:30

100 tys. funtów za trwałą utratę zdrowia - tyle odszkodowania przysługuje 2,5 tys. Brytyjczyków, którzy w latach 70. i 80. XX wieku zostali przypadkowo zakażeni nieuleczalnym wirusem zapalenia wątroby typu C.

Finał głośnej sprawy o masowe zakażenie HCV. Zasądzono wysokie odszkodowania
Ofiarami zakażeń mogło być nawet 4 tysiące osób, z których część zmarła. Fot. AdobeStock
  • Ponad 100 tys. zł odszkodowania przysługuje każdemu z Brytyjczyków zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C w latach 70. i 80.
  • Łącznie takich osób było 4 tysiące, a do dziś przeżyło ich 2,5 tysiąca
  • Zakażenia były związane z brytyjskim systemem krwiodawstwa

WZW C, HIV i zaniedbania w krwiodawstwie

Jak podaje RMF24, przyczyną zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C, które dotknęły nawet 4 tysiące osób w latach 70. i 80. w Wielkiej Brytanii, był tamtejszy system krwiodawstwa. Osoby cierpiące na hemofilię otrzymywały zainfekowaną plazmę pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych. Spośród wszystkich zakażonych dzisiaj żyje 2,5 tysiąca osób. Przysługują im odszkodowania, każde w wysokości ponad 100 tys. funtów.

Część spośród zakażonych została zakażona również innym wirusem - HIV. Mówi się, że część zakaziła swoich partnerów, ponieważ ludzie ci nie mieli świadomości, że są nosicielami śmiercionośnego patogenu.

Było wsparcie finansowe, nie było winnych

RMF24 podaje, że zakażeni otrzymywali wsparcie finansowe od rządu Wielkiej Brytanii. Było ono wypłacane w zależności od konkretnego przypadku, jednak chorzy nigdy nie otrzymali odszkodowań. Jak czytamy w informacji, zadaniem tego, które ma zostać wypłacone teraz, jest rekompensata strat zdrowotnych i stresu związanego z zachorowaniem.

Jak dotąd nie ustalono, kto jest winny całemu zajściu, a dochodzenia miały ograniczony zakres prawny i bazowały bardziej na skandalu, niż na rzeczywistych dokumentach. Te bowiem zaginęły w bliżej nieokreślonych okolicznościach. W związku z tym w 2017 roku prawnicy poszkodowanych złożyli pozwy przeciwko brytyjskim władzom, a odszkodowania przyznano dzięki dostatecznej presji na rząd.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum