×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dłuższy wykaz substancji psychotropowych. Za ich posiadanie grozi surowa kara

Autor: oprac. KM • Źródło: Rządowe Centrum Legislacji30 stycznia 2023 10:10

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia dot. wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych został skierowany do konsultacji publicznych. - Aby zwiększyć efektywność oddziaływania, rekomendowanym rozwiązaniem jest włączenie kolejnych substancji do wykazów narkotyków - podkreśla Ministerstwo.

Dłuższy wykaz substancji psychotropowych. Za ich posiadanie grozi surowa kara
Dłuższy wykaz substancji psychotropowych. Za ich posiadanie grozi surowa kara Fot. Shutterstock
  • 27 stycznia został skierowany do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych
  • Oczekiwanym efektem będzie dalsze ograniczenie zagrożeń zdrowia publicznego, wyrażające się zmniejszeniem liczby przypadków zatruć nowymi narkotykami
  • Z uwagi na "aktualnie utrzymującą się dynamikę rynku nowych narkotyków, które stanowią jedno z największych wyzwań dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego" resort chce ograniczyć dostępność do tych substancji
  • - Ograniczanie dostępności do tych substancji w rezultacie objęcia ich prawem karnym, umożliwia skuteczniejszą oraz szybszą ochronę społeczeństwa przed niebezpiecznymi substancjami - czytamy w dokumencie

Szybkie tempo pojawiania się nowych narkotyków

Jak czytamy w ocenie skutków regulacji projektu, w związku z szybkim tempem pojawiania się na rynku nowych narkotyków, które są coraz częściej substancjami o ostrej toksyczności, mając na względzie dostępność tych substancji, m.in. za pośrednictwem różnych internetowych kanałów dystrybucji, konieczne jest wprowadzenie zmian do rozporządzenia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych.

W projekcie rozporządzenia zostaje rozszerzony wykaz substancji psychotropowych z podziałem na grupy:

  • substancje psychotropowe grupy I-P o związek chemiczny HHC-O (O–acetyloheksahydrokannabinol)
  • substancje psychotropowe grupy II-P o dwa związki chemiczne: EUTYLON i α-PHiP
  • substancje psychotropowe grupy IV-P o jeden związek chemiczny: ESZOPIKLON.

Autorzy uzupełnili ponadto wykaz środków odurzających ze wskazaniem środków odurzających grupy IV-N dopuszczonych do stosowania w lecznictwie zwierząt zgodnie z art. 33 ust. 2 tej ustawy”, zawarty w załączniku nr 2, w części „1. Środki odurzające grupy I-N” o dwa związki chemiczne: BRORFINĘ, METONITAZEN.

Nowelizacja wprowadza także zmiany do „Wykazu nowych substancji psychoaktywnych”, zawartego w załączniku nr 3 do rozporządzenia, poprzez dodanie trzech związków chemicznych: 3D-MXE, MXPr, MXiPr. oraz zmianę brzmienia lit. a w punkcie 2.2. w części „2. Pochodne 2-fenyloetyloaminy – grupa I-NPS” pozwalającą doprecyzować grupę substancji pochodnych wywierających działanie na ośrodkowy układ nerwowy.

Nieuprawnione posiadanie nowych substancji objęte odpowiedzialnością karną

W dokumencie podkreślono też, że substancje psychoaktywne "wykazują działanie na ośrodkowy układ nerwowy, mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz powodować szkody społeczne". Ponadto, zważywszy na brak powszechnej świadomości co do zagrożeń związanych z nowymi substancjami psychoaktywnymi, "nieodzowne jest bezzwłoczne ograniczenie ich dostępności".

- Zagrożenia związane z nowymi substancjami psychoaktywnymi dotyczą grup szczególnie wrażliwych, zwłaszcza ludzi młodych. Brak wprowadzenia zakazu stosowania danej substancji może wywołać błędne wrażenie o jej nieszkodliwości. Nieuprawnione posiadanie nowych substancji psychoaktywnych objęte jest odpowiedzialnością karną. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy współpracy z Prezesem Biura do spraw Substancji Chemicznych są zobowiązane do sprawowania nadzoru nad legalnym zastosowaniem nowych substancji psychoaktywnych - zaznaczyli autorzy projektu.




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze