Zespół Trójstronny obradował na temat wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Co ustalono?

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia16 września 2021 15:58

- Określiliśmy sobie ramy porozumienia, które będziemy przygotowywali. Chcemy pracować na bazie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski po spotkaniu Trójstronnego Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia.

Trójstronny Zespół do spraw Ochrony Zdrowia. Posiedzenie odbyło się bez udziału protestujących medyków. Fot. TT/MZ
  • Dziś odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, na którym rozmawiano o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
  • W rozmowach nie uczestniczyli przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia, którzy zostali w Białym Miasteczku
  • Po spotkaniu minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że określono ramy  porozumienia, które będzie przygotowywane
  • - Chcemy żeby strona społeczna wspólnie razem z nami podjęła tę decyzję w jakim stopniu podzielimy rosnące nakłady - powiedział Adam Niedzielski

Zespół Trójstronny: posiedzenie bez udziału protestujących medyków

W czwartek - 16 września - odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia.

Jak poinformował rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w posiedzeniu wzięło udział grono reprezentantów sektora ochrony zdrowia, strona społeczna - NSZZ "Solidarność", OPZZ; strona pracodawców - Pracodawcy RP i Federacja Szpitali Polskich; Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Jednym z głównych punktów spotkania, na które nie przyszli przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia, było ustalenie ścieżki wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia na najbliższe lata.

Czytaj też:
Protestujący do premiera i prezesa: rząd musi być reprezentowany przez kompetentnych przedstawicieli

Rzecznik MZ do medyków: my nie dyktujemy, kto ma reprezentować komitet

- Określiliśmy sobie ramy porozumienia, które będziemy przygotowywali. Chcemy pracować na bazie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu i pracować dwukierunkowo - powiedział po spotkaniu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski o ustaleniach po posiedzeniu Zespołu Trójstronnego

- Po pierwsze zgodnie z postulatami różnych grup zawodowych chcemy popracować nad tym, jaka jest struktura tej tabeli, która opisuje minimalne wynagrodzenia pod kątem zawodów, które będą tam uwzględnione. Chcemy wyodrębnić przede wszystkim zawód ratownika medycznego, bo to już obiecaliśmy w równolegle prowadzonych rozmowach z ratownikami medycznymi, ale też przyjrzeć się, jak pogrupować poszczególne zawody, żeby była pewna przejrzystość tego systemu płacowego - tłumaczył minister.

Czytaj również: Andrusiewicz: ratowników prawie nie ma w Białym Miasteczku. "Dają świadectwo"

- Z drugiej strony będziemy chcieli zwiększyć dalej te minimalne wskaźniki wynagrodzeń, bo przypomnę, że pierwsze zwiększenie miało miejsce 1 lipca. Skorzystało z niego ponad 250 tys. osób. To jest system finansowania, który ma zagwarantowane środki zarówno na ten rok, jak i na kolejne lata - dodał szef resortu.

Niedzielski: prowadźmy dialog w Zespole Trójstronnym

- Ustawa z 1 lipca jest takim pierwszym krokiem, a teraz chcemy wykonać drugi krok, czyli dokonać pewnej dystrybucji podziału tego wzrostu nakładów na system opieki zdrowotnej, na wynagrodzenia i w uproszczeniu na świadczenia.

- Chcemy żeby strona społeczna wspólnie razem z nami podjęła tę decyzję w jakim stopniu podzielimy te rosnące nakłady, a potem będą kolejne dyskusje, które będą patrzyły na ile plany były realizowane. To forum zespołu trójstronnego jest dla nas taką okazją, żeby prowadzić ten dialog. I jak się okazuje ten dialog można prowadzić - podsumował Niedzielski.

Czytaj więcej:

Maria Ochman z Solidarności w ochronie zdrowia. To z nią rozmawia minister Niedzielski

Krystyna Ptok. Ślązaczka i pielęgniarka, która politykom się nie kłania. Kim jest szefowa OZZPiP?

Lekarka, która rzuciła wyzwanie ministrom. Kim jest Anna Bazydło z Porozumienia Rezydentów

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum