Zamkną urzędy. Jest rozporządzenie MZ o obowiązku pracy zdalnej

Autor: oprac. JPP • Źródło: Wykaz Prac Legislacyjnych Rady Ministrów20 stycznia 2022 11:07

Zapowiedziane przez ministra zdrowia rozporządzenie covidowe o obowiązku pracy zdalnej zostało opublikowano w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Przepisy dotyczą administracji publicznej.

Zamkną urzędy. Jest rozporządzenie MZ o obowiązku pracy zdalnej
Zamkną urzędy. Jest rozporządzenie MZ o obowiązku pracy zdalnej Fot. Shutterstock
  • 20 stycznia w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano rozporządzenie covidowe o obowiązku pracy zdalnej 
  • Przepisy o pracy zdalnej będą dotyczyły administracji publicznej: urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych 
  • Rozwiązanie ma "zapewnić zmniejszenie liczby kontaktów między pracownikami urzędów, jak również kontaktów z interesariuszami zewnętrznymi".

Jest rozporządzenie MZ o obowiązku pracy zdalnej

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Dokument dotyczy zapowiedzianego wczoraj przez ministra zdrowia wprowadzenia obowiązku pracy zdalnej dla administracji publicznej.

- W projekcie przewiduje się modyfikację przepisów dotyczących wykonywania w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych zadań o charakterze publicznym. Zadania te mają być realizowane w trybie pracy zdalnej - czytamy w założeniach do projektu.

Wyjątki od obowiązku pracy zdalnej

Praca zdalna będzie obowiązkowa, ale są wyjątki od tej zasady.

- Wyjątki od powyższej zasady będą stanowić sytuacje, w których realizacja określonych zadań jest niezbędna do zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej - zastrzegają autorzy projektu.

Wprowadzenie pracy zdalnej ma "zapewnić zmniejszenie liczby kontaktów między pracownikami urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych realizujących zadania o charakterze publicznym, jak również kontaktów ww. osób z interesariuszami zewnętrznymi".

 Minister zdrowia o pracy zdalnej

Wprowadzenie obowiązku pracy zdalnej w administracji publicznej zapowiedział w środę, 19 stycznia, minister zdrowia Adam Niedzielski. 

- Zdecydowaliśmy się o obowiązku przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej. W ciągu najbliższych dni będzie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które nałoży obowiązek na wszystkich pracodawców publicznych w administracji przejścia na pracę zdalną - poinformował podczas konferencji prasowej.

- Oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli w tradycyjnym modelu pracy - zastrzegł.

Przy okazji Niedzielski zaapelował do pracodawców, "żeby w miarę możliwości, na ile to jest w poszczególnych branżach możliwe, ta praca zdalna stała się standardem".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum