Wrócą obostrzenia? Obraduje Rada Medyczna. Niedzielski zapowiada mandaty

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia20 października 2021 15:05

- To już ten czas, kiedy trzeba podejmować coraz bardziej drastyczne kroki - powiedział w środę, 20 października, minister zdrowia Adam Niedzielski. Patrole policji i sanepidu będą wystawiały mandaty za łamanie obostrzeń.

Fot. Shutterstock
  • 20 października Ministerstwo Zdrowia podało raport na temat zakażeń koronawirusem 
  • Środowe dane pokazały ogromny wzrost - potwierdzono bowiem 5559 nowych przypadków
  • Najtrudniejsza sytuacja jest na Lubelszczyźnie oraz Podlasiu
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wspólne patrole policji i przedstawicieli sanepidu
  • Minionej doby wydano 4000 upomnień i nałożono ponad 1200 mandatów

Lubelszczyna. Kontrole policji i sanepidu. Mandaty za nieprzestrzeganie obostrzeń

- Na koniec października prognozowaliśmy średnio około 5000 zakażeń, ale przy takich wzrostach w przyszłym tygodniu możemy być zdecydowanie powyżej tego poziomu 5000 i realizacja takiego scenariusza, który wychodzi poza tą ścieżkę prognozy jest na pewno dla nas ogromnym alertem, ogromnym czerwonym światełkiem, które mówi że sytuacja staje się już bardzo poważna. Widzimy to już nie tylko na poziomie liczby zakażeń, ale również na nowych przyjęciach, nowych hospitalizacjach - mówił podczas środowej (20 października) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu podkreślał, że sytuacja staje się coraz trudniejsza, dlatego ministerstwo podjęło działania wraz z policją i sanepidem. 

- To już ten czas, kiedy trzeba podejmować coraz bardziej drastyczne kroki. Jestem w ciągłym kontakcie z policją, ze służbami sanepidu. Zostały wydane wytyczne dotyczące egzekwowanie tych obostrzeń, które w tej chwili funkcjonują. W ciągu ostatniej doby zostało przez policję skontrolowanych 2,5 tysiąca środków transportu, ja zwracam szczególną uwagę na środki transportu i zachowanie tam właśnie odpowiedzialnej postawy noszenia maseczek. Wydano 4000 upomnień i nałożono ponad 1200 mandatów - tłumaczył minister.

Czytaj więcej: Minister zdrowia: eksplozja pandemii. Wrócą kontrole sanepidu i policji w dwóch województwach

Koronawirus. 20 października. Ogromny wzrost zakażeń. Rekord zgonów

Mandaty za brak maseczek. Kontrole policji i sanepidu

- Mamy uzgodnienie z policją, że polityka zwracania uwagi zmieniać się będzie  na politykę wystawiania mandatów, czyli ta proporcja mandatów będzie zdecydowanie rosła - zapowiadał Niedzielski.

- Poprosiłem również sanepid, żeby razem z policją podejmowano wspólne patrole w województwie lubelskim. To samo uzgadniamy z wojewodą podlaskim, żeby również takie łączone patrole policji i inspektorów sanitarnych miały miejsce - dodał.

Sprawdź: Zasiłek chorobowy obniżony i nowe zasady L4. Rewolucja w ZUS

Kod choroby na L4. Co widzi pracodawca na zwolnieniu lekarskim?

19 października weszły nowe obostrzenia. Paszporty covidowe i maseczki po nowemu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum