Włochy: epidemiolodzy apelują o obowiązkowe testy na koronawirusa dla podróżnych z Chin

Autor: • Źródło: PAP28 grudnia 2022 07:45

W związku z masowym szerzeniem się koronawirusa w Chinach i zapowiedzią złagodzenia tam restrykcji sanitarnych począwszy od 8 stycznia, epidemiolodzy we Włoszech apelują o wprowadzenie obowiązku testów dla osób, przybywających z tego kraju. Testy już zaczęły się na lotnisku Malpensa w Mediolanie.

Włochy: epidemiolodzy apelują o obowiązkowe testy na koronawirusa dla podróżnych z Chin
Włoscy epidemiolodzy apelują o obowiązkowe testy na koronawirusa dla podróżnych z Chin. Fot. Shutterstock
 • Władze Chin zniosły w grudniu większość bardzo surowych obostrzeń związanych z polityką "zero Covid"
 • Dominujący teraz wariant Omikron jest łagodniejszy niż pierwotna odmiana koronawirusa i rzadko wywołuje zapalenie płuc
 • Po zniesieniu obowiązkowych testów i izolacji dla zakażonych Omikron zaczął się szerzyć po kraju na ogromną skalę

"Może powstać bardziej zakaźna mutacja"

Komentując doniesienia profesor Massimo Ciccozzi z rzymskiego uniwersytetu medycznego powiedział: "Gdy koronawirus krąży tak masowo, może powstać bardziej zakaźna mutacja".

- Niepokoi fakt, że Pekin nie ogłasza danych. Światowa Organizacja Zdrowia powinna się ich domagać. Tak, jak jest teraz, nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, co się dzieje i zastosować ewentualną strategię- powiedział epidemiolog, cytowany przez dziennik "La Repubblica".

Jak dodał, wobec osób przybywających z Chin należy wprowadzić obowiązek testu molekularnego i izolacji do momentu otrzymania jego wyniku.

Zaniepokojony jest też specjalista chorób zakaźnych profesor Matteo Bassetti, który stwierdził, że decyzję w sprawie przybyszów z Chin należy podjąć na poziomie europejskim; "i to nie na miesiąc, ale na sześć" - wskazał.

- Ryzykujemy bardziej niż w czasach epidemii w Wuhan w 2020 roku - uważa Bassetti.

Pierwszym regionem Włoch, który postanowił stosować testy dla podróżnych z Chin jest Lombardia, czyli region najbardziej zaatakowany podczas początkowej fali pandemii przed prawie trzema laty. Testy te zaczęły się we wtorek na mediolańskim lotnisku Malpensa. Jak wyjaśniono, to krok w ramach prewencji, obecnie nieobowiązkowy, a jego celem jest ustalenie typu wariantu koronawirusa, występującego w Chinach.

Wiele osób jest zakażonych - podał w środę dziennik "Corriere della Sera" po pierwszym dniu testów na lotnisku w Mediolanie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze