WHO: opublikowano pierwsze stanowisko organizacji dot. optymalizacji zdrowia mózgu

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/WHO09 sierpnia 2022 17:30

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadza pierwsze stanowisko w sprawie optymalizacji zdrowia mózgu przez całe życie. Opublikowano je 9 sierpnia.

WHO: opublikowano pierwsze stanowisko organizacji dot. optymalizacji zdrowia mózgu
  • Szacuje się, że u 1 na 3 osoby w pewnym momencie życia rozwinie się zaburzenie neurologiczne
  • Zdrowie mózgu to ewoluująca koncepcja, która przyciąga coraz większą uwagę nie tylko sektora zdrowia, ale także szerszego społeczeństwa
  • Nowe stanowisko WHO opublikowane 9 sierpnia 2022 r. przedstawia ramy dla zrozumienia zdrowia mózgu i znaczenia optymalizacji zdrowia mózgu dla wszystkich

Szacuje się, że u 1 na 3 osoby w pewnym momencie życia rozwinie się zaburzenie neurologiczne, co sprawia, że ​​zaburzenia neurologiczne stają się główną przyczyną niepełnosprawności i drugą najczęstszą przyczyną śmierci.

Ponadto uważa się, że 43 proc. dzieci poniżej piątego roku życia w krajach o niskich i średnich dochodach traci swój potencjał rozwojowy z powodu skrajnego ubóstwa i zahamowania wzrostu, co prowadzi do strat finansowych i prognozuje o 26% niższe roczne zarobki w wieku dorosłym.

- Mózg i centralny układ nerwowy są centrum dowodzenia ludzkim ciałem, kontrolującym zarówno świadome, jak i nieświadome funkcje ciała, a tym samym wpływając na każdy aspekt życia. Jeśli nasze mózgi są zagrożone chorobą lub innymi czynnikami, stanowi to poważne zagrożenie nie tylko dla ogólnego zdrowia i samopoczucia jednostki, ale także dla globalnego rozwoju i produktywności - brzmi informacja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Nowe stanowisko WHO opublikowane 9 sierpnia 2022 r. (do pobrania pod tekstem) przedstawia ramy dla zrozumienia zdrowia mózgu i znaczenia optymalizacji zdrowia mózgu dla wszystkich. Jest technicznym uzupełnieniem niedawno przyjętego międzysektorowego globalnego planu działania dotyczącego padaczki i innych zaburzeń neurologicznych 2022–2031 .

Wg organizacji zdrowie mózgu można zdefiniować jako stan funkcjonowania mózgu w domenach poznawczych, czuciowych, społeczno-emocjonalnych, behawioralnych i motorycznych, pozwalający osobie w pełni wykorzystać swój potencjał przez całe życie, niezależnie od obecności lub braku zaburzeń.

Wiele determinantów wpływa na zdrowie mózgu, a ciągłe interakcje między tymi determinantami oraz kontekst jednostki prowadzą do trwającej całe życie adaptacji struktury i funkcjonowania mózgu. Stanowisko zawiera wgląd w następujące skupiska determinant:

  • zdrowie fizyczne,
  • zdrowe środowisko,
  • bezpieczeństwo i ochrona,
  • nauka i połączenie społeczne i
  • dostęp do wysokiej jakości usług.


W stanowisku WHO czytamy, że optymalizacja zdrowia mózgu poprzez zajęcie się tymi determinantami prowadzi do wielu korzyści, w tym niższych wskaźników wielu przewlekłych schorzeń – neurologicznych, umysłowych, używania substancji psychoaktywnych i fizycznych – a także do poprawy jakości życia i wielu korzyści społecznych i ekonomicznych, z których wszystkie przyczyniają się do lepszego zdrowia -bycie i pomoc w rozwoju społeczeństwa.

Artykuł opublikowany przez WHO pokazuje znaczenie optymalizacji zdrowia mózgu w szerszym kontekście zdrowia publicznego i społeczeństwa oraz oferuje praktyczne rozwiązania polityczne i przyszłe kierunki w tej dziedzinie, w tym konkretne działania dotyczące determinant zdrowia mózgu, bieżących priorytetów w badaniach nad zdrowiem mózgu oraz operacjonalizacji i pomiaru mózgu zdrowie. Do pobrania pod tekstem.DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum