Weszło ważne rozporządzenie MZ w sprawie COVID-19

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Dziennik Ustaw24 października 2021 10:55

23 października weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19. Dokument dotyczy szczepień.

23 października weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19 Fot. Shutterstock
  • 22 października w Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania COVID-19
  • Nowelizacja weszła w życie 23 października i od tego dnia nowe przepisy obowiązują
  • Dotyczą osób, które były szczepione poza granicami Polski. Zgodnie z rozporządzeniem osoby te będą mogły kontynuować szczepienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

23 października weszło w życie ważne rozporządzenie MZ w sprawie COVID-19

22 października w Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania COVID-19. Nowelizacja dotyczy osób, które były szczepione poza granicami Polski, zawiera jeden punkt:

„1. Osoba, która najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyła 12. rok życia, niemająca udokumentowanego zakończonego szczepienia, a która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pierwszą dawką szczepionki dopuszczonej do obrotu w Unii Europejskiej lub szczepionką znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, może kontynuować szczepienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”

Co to oznacza? Zgodnie z rozporządzeniem osoby, które szczepiły się poza granicami Polski będą mogły kontynuować szczepienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i otrzymają paszport covidowy.

Sprawdź: Rewolucja w zwolnieniach lekarskich i zasiłkach. Będzie 6 zmian

Kod choroby na zwolnieniu lekarskim. Co na L4 widzi pracodawca?

Paszport covidowy również po szczepieniu poza granicami Polski

- Celem projektowanej zmiany jest dopuszczenie kontynuacji szczepienia osób zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, również szczepionką znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w uzasadnieniu do nowlizacji.

- Zmiana wpłynie na poszerzenie możliwość uzyskania zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, rejestracji w krajowym systemie szczepień przeciwko COVID-19 i uzyskania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID w przywołanych przypadkach – dodawali autorzy.

Sprawdź: Koronawirus. 24 października. Coraz więcej zajętych respiratorów na oddziałach covidowych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum